Економија

Пољопривредници најавили протесте због цене пшенице

„Држава ни прошле године није откупљивала пшеницу, али је цена у жетви била око 18 динара по килограму. Питамо зашто то није и ове године, ако знамо да се производи од пшенице не продају по нижим ценама него што су били прошле године“, објашњавају у Независној асоцијацији пољопривредника Србије.

Указали су да је монополско понашање великих откупљивача довело цену пшенице испод тржишне.

Пољопривредници наводе и да пшеница није толико родила колико се у јавности приказује и да су у појединим деловима Србије веома мали приноси, око три тоне по хектару.

У саопштењу су затражили од Владе Србије, Министарства пољопривреде и Министарства трговине да заједно пронађу решење за тај проблем.

Цена пшенице на Продуктној берзи у Новом Саду прошле недеље била је од 16,72 до 16,17 динара по килограму са ПДВ-ом.

Министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић изјавила је пре неколико дана да ће род пшенице ове године износити три милиона тона, што је за 20 одсто више него претходне године. Она је навела да је просечан принос пшенице пет тона по хектару.

Министарка: Милион и по тона пшенице за извоз
Министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић обишла је жетвене радове у Срему, у атару села Огар. С обзиром да се жетва приводи крају могуће су и процене овогодишњег рода, који је према њеним речима надмашио очекивања.

Министарка је истакла да су процене да ће овогодишњи род бити пет тона по хектару, а да ће се остварити род од преко три милиона тона.

„Милион и по тона пшенице остаће нам за извоз“, казала је Снежана Богосављевић Бошковић.

РТВ, Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!