09.10.2012. –
У Тинису државни тужилац захтева да се погуби 87 особа које су напале амбасаду САД после појаве скандалозног филма Невиност муслимана на Интернету. Нереди са епицентром испред америчке амбасаде су букнули у истоименој престоници, граду Тунису, 14. септембра. Према различитим подацима, у току сукоба са полицијом било је ухапшено од сто до триста људи. Против свих ухапшених власти су покренуле оптужнице предвиђене Законом о тероризму из 2003. године, између осталог за наношење штете националној безбедности.
Власти су очигледно премашиле меру примене антитерористичког закона, уверен је туниски правобранилац Мохамед Јасин Џаласи. После револуције 2011. године политичке снаге Туниса су дошле до споразума да не примењују овај закон, подсетио је Мохамед Јасин Џаласи у интервјуу за Глас Русије:
– Али, нажалост, тунижанска власт је ипак решила да га искористи у својим интересима. Нису сви учесници демонстрација заиста имали неке радикалне намере. Све су их оптужили по скоро једним истим члановима, који се тичу уништавања имовина државе и позива на насиље. Сматрам да је то претеривање. Једноставно Тунис жели да покаже САД да он осигурава безбедност амбасада и бори се против салафита.
Са своје стране Николај Сологубовски, руски новинар, писац и стручњак за земље Магреба сматра да напад на амбасаду САД и крађу у америчкој школи јесу аларманти акти екстремизма. У интервјуу за Глас Русије Николај Сологубовски је истакао.
– Ради се о томе што је после догађаја 14. јануара 2011. године у земљи било попуштано различитим политичким снагама, између осталог радикалним, у нади да ће они ипак деловати у демократским оквирима. Али за радикале, за екстремисте ови демократски оквири не постоје. Став владе је сада такав, и то је став лично председника Марзукија. Подржавају га Тунижани: земљи је потребан мир и спокојство. У земљи треба да влада закон. Зашто је тужилац тражио такво сурове мере кажњавања против ухапшених који су напали америчку амбасаду? То је упозорење: сваки радикализам у Тунису ће се пресецати на најоштрији начин.
Ипак суд најороватније неће осудити учеснике погрома на најстрожију казну, већ ће им одредити значајну казну затовра, сматра Сологубоски.
Дијаметрално супротног мишљења на ситуацију у Тунису придржава се Ален Шуе, бивши шеф француске војне контраобавештајне службе, а сада стручњак за исламски тероризам. У интервјуу за Глас Русије он је приметио:
– Ови догађаји ипак откривају маневре актуалне владајуће исламске партије Енахда у Тунису. Њихов циљ је да узму сву власт у Тунису. Овамо се уклапа и прича са демонстрантима испред америчке амбасаде. Довољно је погледати шта се дешава у малим тунижанским градовима, где исламска партија, која је изјавила да не жели да уводи правила шеријата у Устав, доследно га легализује далеко од ТВ камера западних медија. Једном речи, у току је лагано заузимање власти од стране исламиста, чији је циљ генерална антизападна политика.
Актуeлни проблем, по мишљењу Алена Шуеа, крије се у одуству подршке правих демократских партија од стране Запада, који је, по свеоштем благослову, уступио власт исламистима. Зато партија Енахда и салафити који су изашли из њених редова купују политичку клијентуру од новца Катара и Саудијске Арабије. Актуална власт у Тунису, сматра Ален Шуе, покушава да нивелише сва достигнућа светске модернизације која је земља постигла у време председника Бургибе, првог председника Туниса од 1957. до 1987. године.