АМЕРИЧКИ Универзитет Синсинати, Ратно ваздухопловство и војна индустрија САД направили су вештачку интелигенцију за управљање ловачким авионима којој су дали име ALPHA.
И, како је саопштено: тај „пилот“ је већ превазишао сва њихова очекивања.
Организовали су одмеравање снага између ALPHA и бившег аса америчке ратне авијације – пуковника Џина Лија. У тој виртуелној ваздушној бици вештачка интелигенција је однела више него убедљиву победу.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=6V3gX-vDUUM”]Ли је пилот-инструктор, а иза себе има и Школу за борбену употребу ловаца. Међутим, то му против ALPHA ништа није вредело.
„Виртуелна ваздушна битка“ оджана је у једном великом америчком забавном центру, а Ли није успео ни један једини пут да погоди „авион“ којим је управљала ALPHA. Сваки пут је она била бржа и прецизнија.
Ли је губио „битке“ чак и када су вештачку интелигенцију (компјутер) преместили у спорији авион са слабијим маневарским способностима. Јер, она је и даље побеђивала – брзо прелазећи из напада у одбрану, и – обрнуто.
У једној од виртуелних батака, против ALPHA су била два пилота са два ловца. Вештачка интелигенција је опет победила, истовремено управљајући са четири борбена авиона.
ALPHA је притом била убачена у компјутер који је коштао само 35.000 долара.
После свих изгубљених битака, пуковник Ли је нагласио да је ALPHA демонстрирала брже реакције, већу моћ и поузданост од свих вештачких интелигенција са којима је он „ратовао“.
И Оружане снаге Русије почињу да за своје припаднике организују „виртуелну борбену обуку“.
„Арктичка бригада“ њене Северне ратне флоте управо приступа таквом курсу. На специјалном полигону.
Курс обухвата обуку за вођење битака у којима учествују јединице више родова војске, садејство јуришне и армијске авијације и коришћење беспилотних летелица.
Факти