Економија

Мере Савета помажу крупни капитал

Београд — Асоцијација малих и средњих предузећа незадовољна је предоженим мерама Националног савета са привредни опоравак.

Како је изјавио потпредседник тог удружења Милан Кнежевић те предложене мере су и су у интересу крупног капитала, а не предузетника.

Кнежевић је рекао да представници малих и средњих предузећа нису били позвани да учествују у раду Савета и у припреми мера за привредни опоравак. 

Национални савет за привредни опоравак доставио је Влади Србије предлог мера за побољшање услова пословања и подстицање економског раста, речено је Бети у Влади. 

Правни тимови министарстава већ су почели да разматрају које од предложених мера су спроводљиве, а потом ће бити прецизирано које мере би могле да се примене у кратком року. 

Чланови Савета очекују да Влада до краја месеца објави план спроводјења усвојених мера које је предложило то тело формирано 2. септембра. 

На челу Савета је премијер Ивица Дачић, а има три потпредседника и 21 члана медју којима су привредници, банкари и економисти. 

Задатака Савета је да анализира стање у привреди Србије и припрема предлог мера за привредни опоравак земље и подстицање привредног развоја. 

Чланови Савета нису желели да коментаришу предложене мере док се о њима не изјасни Влада, али су према информацијама Бете у допису Влади указали да је за привреднике најважније да им се обезбеде повољнији услови за кредитирање, да се сузбије сива економија и смање трошкови пословања.

Како преносе београдски медији, Савет је предложио усвајање закона о ограничавању рокова плаћања обавеза привреде и државе и план измирења старих дугова државе, обавезно пријављивање ненаплаћених потраживања, оснивање Бироа за подршку великим инвестицијама, један шалтер за издавање дозвола инвеститорима, измена закона о јавним набавкама, предвидив реални курс динара, формирање Развојне банке. 

Кнежевић је коментаришући те мере рекао да оне нису предлог привреде и да су у интересу крупног капитала, чији су власници у том Савету. 

Он је рекао да су предлози Асоцијације малих и средњих предузећа били да се смање порези и доприноси на рад, а да се ПДВ повећа за четири одсто. 

“Тражили смо ургентну борбу против сиве економије и црног тржишта, контролу јавних набавки, закон о занатству, измене закона о раду”, рекао је Кнежевић. 

Како је навео, предлог је био и да се сви подстицајни и развојни фондови ставе под контролу владе и рационализација јавне потрошње, као и да се побољша ефикасност наплате пореских обвезника. 

Кнежевић је рекао да мере за које се залажу предузетници нико није узео у обзир, иако у сектору малих и средњих предузећа ради 90 одсто запослених.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!