Београд се по загађености ваздуха прикључио Панчеву и Бору, који су годинама важили за највеће центре загађења ваздуха у Србији!
Квалитет ваздуха у престоници је прошле године био треће категорије, односно “прекомерно загађен” објавила је Агенција за заштиту животне средине. Стога су непријатни мириси канализације и стајског ђубрива због којих протеклих дана Београђани покривају ноздрве можда и најмањи проблем.
Врачар посебно угрожен
Неславни тренд загађености ваздуха ниже се већ годинама, а од 2010. до прошле године, само је 2014. ваздух био у другој категорији. Главни кривци су “суспендоване честице “ПМ10”. Према овим статистикама испоставило се да смо тек око 55 дана прошле године удисали ваздух одличног квалитета када су у питању ове честице.
Годишња толерантна вредност прекорачена је на Врачару, код ватрогасног дома у Панчеву, као и у Старчеву. Прекорачење дневне граничне вредности забележено је на готово свим мерним местима, а највеће дневне концентрације су у Старчеву.
Међутим, те честице нису једина невоља београдског ваздуха. Чак и када их не би било, проблем остаје азот-диоксид. Овај загађивач би сма по себи узроковао да квалитет ваздуха у Београду буде у другој категорији. Најкритичнији је потез око Мостарске петље, где је прекорачена средња годишња вредност (била је 49 микрограма по метру кубном, а гранична је 40).
У централним деловима града повремено се јављају прекорачења дневне граничне вредности (која износи 85 микрограма по метру кубном). На Старом граду било је чак 18 таквих дана, на Врачару осам, а на Новом Београду – два.
Београд је због ових загађења протеклих пет година био тек за нијансу бољи од Бора, док је Панчево у току 2013. и 2014. године имало добар квалитет ваздуха, да би се 2015. “срозало” на ниво Београда.
Матеја Бељан, БЛиц