У земљама Западног Балкана утицај терористичке организације ФЕТО, коју председник Турске Реџеп Тајип Ердоган сматра одговорном за недавни покушај пуча у тој земљи, најочитији је у Албанији и БиХ где делује кроз бројне образовне институције образујући свој кадар и на тај начин директно утичући на друштвена и политичка дешавања.
ФЕТО/ПДY на Балкану делује највише кроз образовни сектор, а такође је присутан у приватном предузетништву, медијима и јавној управи, а према доступним информацијама у БиХ тренутно постоји 15 образовних институција блиских ФЕТО-у, у Албанији 12, Македонији седам, Косову пет и једна у Србији.
Како је јавила турска државна агенција Анадолија, на Косову су то институције “Гулистан”, а у исте редове се убраја се и Фондација за културу и образовање “Атмосфера”. У склопу ових институција на подручју Призрена, Ђаковице и Липљана делују предшколске, основне и средње образовне институције под називом “Мехмед Акиф”. У склопу неких образовних институција делују женски и мушки интернати.
Под окриљем фондације “Атмосфера” делује средња школа “Хасан Нахи”, као и неколико центара за курсеве и едукацију те студентски домови.
У Београду делује само једна образовна институција повезана са ФЕТО, а реч је о основној школи “Бејза”, која у Новом Саду држи студентски дом и курс за учење језика, а у Новом Пазару удружења “Мост” и “Хоризонт”.
Фондација Гулистан, блиска ФЕТО-у, у Албанији је основана 1993. и углавном је базирана на образовни сектор.
Ту се истичу основне и средње школе Мехмед Акиф и Тургат Озал у Тирани, Хасан Риза Паса у Скадру и Тургат Озал у Драчу. У Тирани је такође познат Мемориал Интернатионал Сцхоол.
Ове школе похађају, углавном, деца богатих и утицајних људи из свих сфера живота тако да је очит начин деловања организације којим она покушава своје људе да инфилтрира у све поре друштва.
Када је реч о високообразовним установама у Албанији ту су универзитети ЕПОКА и Бедир. Ове установе уједно представљају највећи извор прихода ФЕТО-а у Албанији. Уз помоћ фондације Сема, ФЕТО се такође уплео у верско образовање тако да је преузео управу над медресама у Кавасху, Корци, Берату, Елбасану и Тирани. Ове установе су претходно пружале бесплатно образовање, а након преузимања постале су добар извор прихода за ФЕТО.
Након година школовања верских службеника очито је колики је утицај ФЕТО-а и у Исламској заједници Албаније.
ФЕТО је покушао у Албанији да делује на сличан начин као и у Турској.
Основане су дерсхане места за учење и давање инструкција ђацима, а такође су покренути и курсеви за учење турског језика. Најскупља образовна институција у земљи Меридиан такође је блиска ФЕТО-у.
Организација је на подручју Албаније активна и у невладином сектору. Међу удружења ФЕТО-а пре свега убраја се Удружење Нови хоризонти (Хоризонтат е Реја). Ово удружење помаже члановима организације тражећи и додељујући стипендије, помажући при упошљавању и венчању.
Овим активностима удружење шири и учвршћује структуру организације. Познато је да Нови хоризонти годинама од грађана Албаније прикупљају новац под изговором чланарина, милостиње и новаца за курбан, односно животињу која се по исламским прописима жртвује када наступи Курбан бајрам.
Туристичка агенција Венус, такође блиска организацији, пре две године је затворена, а онда је туристичке послове ФЕТО наставио да вди преко поверљивих људи.
Међународна комора за трговину и развој (АЦИТАД), такође блиска ФЕТО-у, осигурава значајна средства за организацију од разних компанија које ради пословања долазе у Албанију.
У сектору медија организација је најпре кренула са првом интернет новином у земљи, Газета Старт. Евидентирано је да је овај медиј ширио гласине и ФЕТО пропаганду против Турске и владајуће АК Партије. Након извесног времена организација је угасила овај медиј, а своју пропаганду је наставила да шири преко других медија. Познат је и лист Дрита Исламе делује при Исламској заједници Албаније, а у интересу ФЕТО организације.
Издавачка кућа Призма у Албанији штампа, дистрибуира и продаје књиге Фетулаха Гулена, идејног творца и вође ФЕТО терористичке организације. Постоји и интернет страница на албанском језику која промовише Гуленово учење, гулен.цом/ал.
Иако поричу повезаност са ФЕТО-ом, образовне институције Босна Сема делују на подручју целе земље, а њене школе су познатије као џематске школе.
Босна Сема у БиХ с радом је почела 1998. Наредних година се успешно ширила и данас на подручју целе земље делују четири предшколске установе, пет основних школа, пет средњих и један универзитет. Ове установе су лоциране на подручју Сарајева, Бихаћа, Мостара, Зенице и Тузле.
Универзитет Бурћ за организацију представља важан извор прихода, а такође припрема кадар преко којег ФЕТО касније утиче на друштвене токове у БиХ.
Туристичка организација Фидан дуго времена делује за интересе ФЕТО-а. Ова агенција доводи турске грађане у БиХ, а такође води бх. грађане у Турску.
На подручју медија ФЕТО је активан преко портала Ново вријеме, које је првобитно деловало као недељник. Гуленове књиге у БиХ штампа и дистрибуира издавачка кућа Хикмет.
Познато је да организација након 20 година рада у земљи има знатан друштвени и политички утицај.
У Македонији ФЕТО је присутан у сектору образовања, транспорта, трговине, здравства и туризма. Међу установама блиским организацији спадају основна и средња школа Јахја Кемал у Скопљу, које такође делују и у Тетову, Гостивару, Струги и Струмици.
Од медија присутан је лист Македониа Заман. У сектору трговине познат је ланац трговина Евар. Осим тога у блиски однос са организацијом доводе се језички курсеви Седеф, туристичка агенција Басак, те транспортна компанија Раинбоw.
У Македонији такође делује Удружење македонских предузетника (МИБА). По блискости са организацијом су такође познате фондације Толеранција и Зора. Као пропагандни центар на интернету позната је страница аналyтицмк.орг.
ФЕТО у Македонији дужи низ година прикупља разне добротворне прилоге искориштавајући верске осећаје грађана.
Међу землљама Западног Балкана у којима је приметан утицај ФЕТО-а налази се и Црна Гора. У овој земљи за интересе организације делује курс за учење језика у Подгорици те студентски дом у Рожају.
Танјуг