Економија

Приноси мањи и до четири пута јер системи за наводњавање НЕ РАДЕ

Приноси житарица, воћа и поврћа су у Поморављу и Шумадији, другој по величини житници Србије, и до четири пута су мањи од могућих због недостатка нових система за наводњавање, при чему су стари пропали, развучени и покрадени, кажу пољопривредни стручњаци овог дела Србије.

– У Левчу, где је под купином око 500 хектара, тамо где се наводњавао принос је ове године 20 тона по хектару, а где није само пет, значи четири пута мањи – изјавио је Тањугу директор Фонда за развој пољопривреде општине Рековац Ђорђе Станојевић.

Како је рекао стручни саветник за ратарство Пољопривредно саветодавне стручне службе у Јагодини, Миодраг Симић наводњавање би омогућило две жетве годишње, а пољопривредници не би зависили од неба.

Наводњавање значи сигурност у производњи, не зависите од неба, и пољопривредници Поморавља би требало да искористе реке, пре свега они који имају парцеле уз Велику Мораву и који се баве интензивном производњом воћа, купина, малина, додао је овај искусни пољопривредни стручњак.

– Наводњавањем, посебно у сушним годинама, приноси се могу повећати сто одсто и више и остварити две жетве – подвукао је Симић.

Како истиче, система за наводњавање великих површина у Поморављу, Ресави и Левчу нема.

– Осамдесетих година прошлог века имали су их Пољопривредно добро “Добричево” код Ћуприје, “Први мај” Свилајнац, АИК Јагодина, Фабрика шећера Ћуприја и још неки. Сада тога нема, све је разнесено, покрадено. На парцелама АИК-а, остали су бунари али се не зна у каквом су стању – истакао је Симић.

Пољопривредни стручњаци подсећају на пројекте које су радили стручњаци Министарства пољопривреде 2012. и ранијих година, а односе се на “локално наводњавање у долини Велике Мораве”.

Реализација тих пројеката, међутим, никако да почне, додају они.

Уз смањење количине падавина ситуацију још тежом чине високе температуре ваздуха, све више тропских дана лети и недовољне резерве зимске влаге.

Готово идентична ситуација је у целој Србији, можда нешто израженија у северном Банату, Тимочкој крајини и на југу Србије.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!