Мајка Ивана Јововића, једног од дечака убијених на реци Бистрици у Гораждевцу 2003. године, није могла да поднесе да цвеће Хашима Тачија буде на гробу њеног сина. Тачијева „шетња“ српским стратиштима по Космету је цинизам и понижавање српских жртава.
„Погодило ме је више него оног 13. августа кад смо излазили на гробље! Он нам је убио децу, а сад је дошао да нам ’кити‘ децу!“
Тако Сенка Јововић, мајка Ивана Јововића, једног од српских дечака убијених на реци Бистрици у Гораждевцу 2003. године, коментарише долазак Хашима Тачија, председника самопроглашене државе Косово, у село и посету спомен-обележју погинулима, на које је чак положио букет белог цвећа.
„Ако је већ хтео да буде хуман, онда је требало да дође и да нам каже ко је убица наше деце, да га доведе и да га покаже нама, родитељима. Али и онај ко га је довео, а сазнаћу ко је, више ми је крив него Тачи! Јер, можда нису могли да га спрече, али су могли да обавесте родитеље и да кажу да ће неко из косовске владе да дође на гроб наше деце, па да и ми изађемо. Сад, да ли би он успео да дође и да стави то цвеће — не би сигурно! Само преко мене мртве! Када сам чула да је то урадио, само онај ко је доживео што и ја може да разуме кроз шта сам прошла“, прича Сенка.
Револтирана, отишла је и цео букет цвећа изгазила и рашчупала, а сутрадан раном зором са њим отишла у станицу милиције са намером да букет врати — Тачију.
„Чекала сама два сата да се неко смилује да дође да ми каже шта и како да урадим. Када се на крају појавио један полицајац рекао ми је да полиција са тим нема ништа! Рекли су ми да нису курири да би цвеће враћали ономе ко га је донео, а да мене нико није физички напао, ни мене, ни кућу… А ја их питам: ’А сад ја да пљунем овде некога да ли би ме ухапсили?‘ Одговорили су ми: „Да“, јер сам напала службено лице.
А ја? Шта ја да радим?! Нису ме физички напали, али су ме у срце дирнули! Где нису смели да ме дирну!“, потресено прича мајка покојног Ивана.
Цвеће је, каже, ставила у кесу и окачила о кваку ономе за кога сумња да је и омогућио Тачијев долазак у Гораждевац.
Председник Привременог већа Гораждевца Милош Димитријевић објашњава да њих нико није обавестио о Тачијевој посети селу. Још више од тога, остао је затечен чињеницом да је неколико Срба, који су по његовим речима блиски српској странци СЛС, са Тачијем усред села, у биртији испијало пиво, а да им је овај још наручио и гајбу приде.
„Сви су осудили поступак Хашима Тачија, а ми смо као Општинско веће издали саопштење поводом његове ненајављене посете, која је уследила само два дана после обележавања годишњице убијене српске деце и посете српске делегације“, каже Димитријевић.
Одлазак на гроб убијене српске деце у Гораждевцу Хашиму Тачију није прва „шетња“ по српским стратиштима по Косову и Метохији. Пре ове, посетио је и Старо Грацко и положио венац на споменик убијеним српским жетеоцима.
Живојин Ракочевић, новинар и публициста са Косова и Метохије, на све то каже да Хашим Тачи прво треба да похапси све оне за које зна да су починили злочине над Србима.
„Али ту постоји један проблем, јер би морао да ухапси — самог себе. И то је суштина. Суштина је и да се овим понижавају жртве и да се људи осећају пониженим. Одлазак у Старо Грацко је на неки начин обележавање територије, јер многи који су побили Србе били су њему подређени. Срби из Грацког су протерани, сада су тамо албанске виле… Тачи је тако ово некада српско место и узео. А венац који је донео ознака је да је он дошао да обележи територију. Ово што је сада урадио у Гораждевцу је застрашујуће понижење“, шокиран је Ракочевић.
Да ли Хашим Тачи себи на тај начин преко српских гробова прави политички маркетинг, питање је на које Ракочевић одговара на следећи начин:
„Маркетинг је и сувише блага реч. Може се говорити да је ово ствар цинизма, понижења и бруталног угрожавања територије, замена теза и баланса у злочину… Приметно је да он сваки пут каже: овде су сви страдали, страдало је оволико деце, страдало се међу Албанцима, страдало се међу Србима… И то је тај ужасни баланс у злочину. Он и међународна заједница морају да погледају у лице мајци убијеног Ивана Јововића или мајци Панте Дакића из Гораждевца и да каже: ’Зликовац који је убио вашег сина је ухапшен!‘, али то се не дешава, него се посетама покрива оно што је заједнички подухват у злочину и етничком чишћењу“, децидан је Ракочевић.
Он упозорава да би и међународна заједница, али и Београд требало Тачију да скрену пажњу да таквим посетама не само да понижава људе, већ и дестабилизује средину у коју долази.
Спутник
фото: Бета