Србија

Адвокат Јовице Станишића поновио тврдњу да је он од 1991. сарађивао са ЦИА

* Вејн ЏОРДАШ: Да је Јовица Станишић био учесник у злочиначком удружењу, за шта га терети оптужница, не би 1993. године водио ЦИА у БиХ да нађе масовне гробнице

* Станишића је пред хашким судом 2019. године као агента ЦИА означио и сер Ајвор Робертс, бивши британски амбасадор у Србији, који је сведочио на позив одбране Станишића

________________________________________________________

ОДБРАНА Јовице Станишића, бившег шефа ДБ Србије, последњег дана изношења завршних речи на поновљеном хашком суђењу Станишићу и Франку Симатовићу Френкију, бившем команданту ЈСО, поново је апострофирала сарадњу Станишића са америчком обавештајном агенцијом ЦИА.

Како наводи „Блиц“, Станишићева одбрана је навела да је он 1991. године ступио у контакт са агенцијом ЦИА и да је 1993. навео ЦИА на локације масовних гробница у БиХ.

Ово није први пут да се Станишић доводи у везу са ЦИА, подсећа лист и наводи да је адвокат Вејн Џордаш, бранилац Станишића, у среду је у финалу изношења завршне речи опет потегао сарадњу са ЦИА као адут свог клијента.

„Станишић је ступио у контакт с ЦИА 1991. године и био је поуздани саговорник“, рекао је данас Џордаш.

Он је судијама рекао да Станишић не би 1993. године водио ЦИА у БиХ да нађе масовне гробнице да је био учесник у злочиначком удружењу, за шта га терети оптужница.

Станишића је пред хашким судом 2019. године као агента ЦИА означио и сер Ајвор Робертс, бивши британски амбасадор у Србији, који је сведочио на позив одбране Станишића.

Првог дана изношења завршних речи, 12. априла, Тужилаштво је затражило казну доживотног затвора за Станишића, шефа ДБ-а између 1991. и 1998. године, и Симатовића, команданта Јединице за специјалне операције ДБ, где је на разним пословима радио између 1978. и 2001. године.

Другог дана је завршну реч дала одбрана Станишића, а било је много речи о томе коме су заправо на ратишту одговарали Жељко Ражнатовић Аркан и његова „Српска добровољачка гарда“.

Док Тужилаштво тврди да се Аркан и његова јединица могу повезати са Станишићем и Симатовићем „на више начина“, одбрана тврди да је Аркана контролисао Радован Стојичић Баџа, функционер српске полиције.

Одбрана је на крају излагања затражила да Станишић буде ослобођен.

Станишић и Симатовић терете се да су учествовали у удруженом злочиначком подухвату на челу с тадашњим председником Србије Слободаном Милошевићем, чији је циљ био уклањање Бошњака и Хрвата са делова територија БиХ и Хрватске ради успостављања етнички чисте српске државе.

После првостепеног суђења, Хашки трибунал је 2013. Станишића и Симатовића ослободио кривице, али је Апелационо веће 2015. усвојило жалбу Тужилаштва и због неправилности у поступку наложило да суђење буде поновљено по истој оптужници.

Апелационо веће одлучило је да, по први пут у историји тог суда, у потпуности обнови једно суђење.

Ново суђење почело је у лето 2017. године, док би се пресуда, према ранијим најавама, могла очекивати овог маја.

Станишића и Симатовића су власти Србије ухапсиле 2003. године. Станишић се због болести од јула 2017. налази на привременој слободи у Београду.

Ни један, ни други нису присуствовали изношењу завршних речи.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!