Током протеста адвоката и грађана испред зграде Врховног касационог суда у центру Београда, због дозволе банкама да уговарају трошкове обраде кредита, окупљени су покушали да уђу у зграду суда. Некима је и успело па су предали захтеве. У међувремену је реаговала полиција.
Поједини адвокати су, ипак, успели да уђу у суд и предали су своје захтеве, а траже промену става о трошковима обраде кредита. Дошло је до нагуравања у холу суда, због чега је морала да интервенише полиција. Улаз је дозвољен само делегатима, а како је речено, дали су рок од 24 сата за промену става.
Адвокат Мирослав Живковић је рекао да уколико не буде донета одлука о брисању става ВKС, правници ће се окупити у још већем броју, позваће колеге из целе Србије да дођу у Београд и рекао да ти протести неће бити „ненасилни“.
Протест под називом „Ни корак назад“ почео је у подне у Немањиној улици, а у позиву објављеном на друштвеним мрежама наводило се да скуп организују „адвокати и грађани“. Kако јавља наш репортер, окупљени константно звижде, а нарочито на помен имена Драгише Слијепчевића, судије Врховног касационог суда.
Окупљенима се обратио адвокат Мирослав Живковић, који је нагласио како се дешава „кривични акт, којим се само уноси хаос у већ хаотично стање у правосуђу“.
– Ово није став, ово је кривично дело којим је после 20 година укинута одлука суда да банке не могу да наплаћују камате на трошкове кредите. За нас 11.000 адвоката мисле да смо стока, која само гледа да стрпа паре у своје џепове. Ми ћемо позвати своје странке да дођемо сви испред овог здања и ако треба да га срушимо, да цигла на цигли не остане – резигнирано је причао Живковић, који је затражио од Адвокатске коморе да наложи обуставу по предметима захваћених променом става ВKС.
Након његовог позива да адвокати уђу у Врховни касациони суд, то се и догодило. Окупљени су кренули ка вратима и дошло је до кошкања са обезбеђењем!
– Је л’ то Веља Невоља пуштен из притвора да одржава ред – викао је Живковић, док су окупљени звиждали.
Адвокат Бранислав Тапушковић изјавио да је страшно што адвокати морају правду да траже на улицама.
– Жао ми је што се окупљамо овако, као неки уличари и блокирамо саобраћај, уместо да наши представници у коморама истог дана када је донета ова одлука одрже седницу. Уставни суд је најслабија институција у правном систему Србије и ја за својих 55 година рада нисам чуо ниједну њихову одлуку. Где су наши челници из Адвокатских комора Београда и Србије, што нису са нама? Они ће вечерас одржати неку седницу иза затворених врата, а доста је више доношења одлука у затвореним круговима – каже Тапушковић за Нова.рс.
Скуп су подржале опозиционе странке попут Народне странке, коалиције НАДА и Покрета слободних грађана.
Грађанско одељење ВKС у петак је објавило правни став о дозвољености банкама да уговарају трошкове кредита, чиме се по оцени Адвокатске коморе Србије „директно нарушава правна сигурност грађана и мења досадашња судска пракса“.
Из АKС су упозорили да донети правни ставови представљају „последњи у низу покушаја да се у правни систем Србије уведу решења која погодују банкарском сектору, а на штету грађана“.
Удружење банака Србије данас је објавило да од става Врховног касационог суда, поводом оправданости наплате банкарских накнада и осигурања стамбених кредита, очекује да стави тачку на један период који је, како је оцењено, био исцрпљујући и за банке, и за клијенте.
Ако добију судски спор, који је сада у току, банке неће тражити од корисника да плате њене трошкове. Спорови које су дужници већ добили против банака и којима је новац већ исплаћен, такође неће бити предмет било какве правне акције банака против клијената (тужилаца). Банке су за ово, према саопштењу Удружења банака Србије „исказале начелну спремност“.
Директно.рс