ИСТРАГОМ о малверзацијама у некада највећој фармацеутској компанији у земљи, како „Новости“ сазнају, биће обухваћени и остали челници „Галенике“. Пре свих, поједини чланови бившег Управног одбора, који су у време директоровања у петак ухапшеног Ненада Огњеновића направили губитак од скоро сто милиона евра!
Полицији и тужиоцима тек предстоји тежак и обиман посао у овој афери. Припадници радне групе Управе криминалистичке полиције (УКП) МУП Србије чешљају тренутно све уговоре са „Велефармом“, чији се некадашњи директор Драгољуб Вучићевић бекством спасио од хапшења. Ова компанија је била и остала највећи дужник „Галенике“.
– Средином децембра 2008. Огњеновић је дао „Велефарму“ робу вредну 1,1 милијарду динара, с роком плаћања од 270 дана – наводи извор „Новости“ близак истрази.
– То се догодило само дан пре повећања цене лекова од 11 одсто. „Галеника“ је и на овом послу направила велике губитке. Колико тачно, показаће истрага.
Као пример лошег рада наводи се и чињеница да су за време директоровања Ненада Огњеновића лекови стално давани истим фирмама иако оне нису измиривале обавезе.
ЧЛАНОВИ УПРАВНОГ И НАДЗОРНОГ ОДБОРА ДО 2012. године * У УПРАВНОМ одбору „Галенике“ од 17. новембра 2008. до 2012. године, дакле у пуном мандату, били су: Дејан Бацковић, председник, и чланови др Драган Динчић, др Војкан Кулић, др Нинослав Димитријевић, др Данило Вукићевић (представник запослених у „Галеници“). л У НАДЗОРНОМ одбору у том периоду били су: Петроније Даговић, в. д. председника (био помоћник директора РЗЗО), Љубисав Орбовић, члан (председник Савеза самосталних синдиката Србије), и Радомир Лазаревић, члан (из „Галенике“).
– Тако је, рецимо, „Велефарму“ и „БГ фарму“, који су дуговали „Галеници“ велике паре, дата роба у вредности 4,5 милијарди динара – објашњава извор нашег листа. – За то су неки узели и бонусе од 30 одсто, а роба се вратила у „Галенику“. Сумњамо да је реч о фиктивном пословању.
Огњеновић је због лошег пословања одлуком тадашње владе смењен у јуну 2011. године, када је у „Галеници“ откривен дуг од 14 милиона евра, али и спорно пословање са „Хабитфармом“ и „Велефармом“. У овом тренутку „Галеници“ компанија „Велефарм“ дугује 65 милиона евра, „БГ фарм“ 25 милиона, док остале велетрговине још 10 милиона евра.
Једна од њих, фирма „Фарманари“ Жељка Јововића (ухапшен у акцији у прошли петак), из Новог Сада, са „Галеником“ је склопила уговор о испоруци лекова од 2,5 милиона евра. Једина гарнција била је хипотека над зградом у Сурчину, која и није у власништву „Фарманарија“.
Тадашњи директор Огњеновић прихватио је процену према којој зграда у Сурчину вреди седам милиона евра, иако је стварна вредност објекта далеко мања. Без обзира на то, лекови су испоручени и „Фарманари“ их и даље продаје апотекама. Због ове и овакве процене иза решетака се нашао и судски вештак и овлашћени проценитељ.
– Праћењем токова новца утврђено је да су лекови прво продати фирми „Унихемком“, у оквиру које је пословао „Фарманари“, а онда је „Унихемком“ даље продао лекове „Унихемком фарму“, такође фирми из система, који их продаје крајњим корисницима – објашњавају из истраге. – Њихова међусобна потраживања затворена су сумњивим компензацијама, а једино ко у овом послу није добио новац је „Галеника“.
Стручна служба „Галенике“ упозорила је тада Огњеновића да су истекли рокови за наплату лекова, али он ништа није предузимао. Пошто лекови нису наплаћени, „Галеника“ је постала власник зграде, која, према извештају независног проценитеља, вреди 200.000 евра.
НЕСТАО УГОВОР О ИЗГРАДЊИ ПОЛИЦИЈА испитује и начин на који је изграђена нова фабрика у кругу „Галенике“, односно да ли је и ту било махинација. Њена изградња започела је још 2004. и, према првом прорачуну, коштала је 23 милиона евра. Постројење је завршено 2010. године, а цена изградње попела се на невероватних 49 милиона евра! Оно што је такође занимљиво јесте чињеница да је у међувремену нестао основни уговор о изграњи фабрике.
Нису ово једини греси Огњеновића. Он је одмах по доласку у компанију, у новембру 2008, формирао нови тим менаџера, запослио нових 729 радника, а фонд за плате повећо је за 50 одсто. Себи је одмах одредио седам помоћника, а број саветника се никада није сазнао. Поред тога, купио је десетак „ситроена ц5“, за своје сараднике, а начин на који су набављена возила сада испитује полиција.
Да ли се мућкало и са платама, такође се проверава. Јер, фонд за плате у 2008. био је 23 милиона евра, а две године касније чак 35 милиона европских новчаница. Наравно, плате радника су остале исте, али је зато руководство себи знатно подигло стандард.
Специјални суд у Београду одредио је у понедељак притвор за бившег генералног директора „Галенике“ Ненада Огњеновића и још шесторо његових сарадника.
Тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић рекао је да је судија за претходни поступак, на предлог Тужилаштва, притвор до 30 дана, осим Огњеновићу, одредио и Миодрагу Јеремићу, Горану Орлићу, Драгану Павловићу, Жељку Јововићу, Љубици Прици и Милану Владовићу.
Судија није прихватио предлог за притвор Жељку Бирманчевићу, тако да ће се он бранити са слободе, док о предлогу за притвор Драгољубу Вучићевићу није донео одлуку јер је у бекству, навео је тужилац.
Притвор није одређен ни Радославу Секулићу јер је у болници.
Новости
@srbijadanas Мијат Савић је први почео 2000те,таст Чеде Јовановића,као тадашњи директор.Убиство Ђинђића га спасило затвора!!!!
Да су их они крваво зарадили не би их тако лако расипали! Стрељај лопове преки суд је закон!
@srbijadanas Pare su tu da se troše! Naročito ako si direktor!