Фотографије министра здравља Златибора Лончара са вођом Земунског криминалног клана Душаном Спасојевићем и оставка Александра Јаблановића због злоупотребе службеног аутомобила неће утицати на рејтинг председничког кандидата владајуће коалиције.
Било да је у питању Александар Вучић или Томислав Николић, сматрају политички аналитичари.
Они сматрају да рејтинг председничког кандидата неће бити уздрман пре свега зато што власт има потпуну контролу над медијским ресурсима, што онемогућава да информација стигне до ширег бирачког тела.
„У нормалним околностима и нормалној земљи афере ових размера сигурно би уздрмала Владу Србије, рејтинг владајуће странке и наравно председничког кандидата те странке. Али у Србији из различитих разлога то није превише вероватно, пре свега због тоталне контроле коју власт има над медијским и политичким ресурсима. То спречава да сама информација о било којој афери доспе до широког бирачког тела. Наравно, то не значи да последица неће бити, али ће оне бити блаже и мање него што се очекује“, каже за Данас Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли. Он додаје да ове афере, везане за Владу Србије, мање погађају Томислава Николића као потенцијалног председничког кандидата неголи Александра Вучића.
Вукадиновић, међутим, каже да Вучић као јачи кандидат својим рејтингом и својом свеприсутношћу и агресивношћу може да прекрије све афере, почев од Јаблановића до Лончара. „Он то може још увек, али се и такав рејтинг круни“, закључује Вукадиновић, док аналитичар Бранко Радун сматра да било каква афера без судског епилога не може да има негативног ефекта на рејтинг председничког кандидата владајуће коалиције, јер су код нас људи огуглали на афере.
Радун напомиње да је то стога што грађани не верују писању медија, а пре свега не верују политичарима који износе оптужбе и покрећу афере.
„То није случај само сада, већ је тога било и раније, с обзиром да су афере пратиле све владајуће коалиције и кључне политичаре. Показало се да само нека судска пресуда било ком политичару може да направи директну штету, док спорадичне афере на кратак рок не могу да окруне популарност“, истиче Радун.
И Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, сматра да је српска јавност анестезирана што се тиче афера и оптужби међу политичарима.
„Показало се и да афере служе за дневнополитичка препуцавања и то је и разлог што не прође дан а да нема неке сензације. Зато лично сматрам да слике министра са вођом Земунског клана не могу да смање било коме рејтинг, а не могу ни да повећају популарност политичким противницима. Карте су прилично подељене, људи су већ опредељени и већ знају за кога ће да гласају и зато било каква информација не може да их уздрма. И то не само када је у питању премијер Вучић, већ и неки други евентуални председнички кандидати власти. Јавност је избомбардована разноразним информацијама па људи у том хаосу практично не знају шта је истина и зато априори такве информације сматрају забавом и одбацују их као нерелевантне. Афере служе политички опредељенима као доказ да су у праву, док на оне који се колебају за кога да гласају сензационалистичке информације претерано не утичу“, закључује Драгомир Анђелковић.
Ко је радио за Вучића и Николића 2012.
У извештајима о трошковима кампање СНС за 2012. наводе се вишемилионски износи за ангажовање маркетиншке агенције Блоцк & цоннецт, али се име румунске агенције Кондимент не наводи нигде, објавила је ТВ Н1. Ова телевизија извештава да је СНС 2012. ангажовала компаније из иностранства за интернет маркетинг и наводи да је реч о румунској маркетиншкој агенцији Мажоритис, која на сајту има објаву да је услуге пружала Александру Вучићу, Томиславу Николићу, Хашиму Тачију и Едију Рами.
Оснивач те агенције је Лучијан Флорин Деспоју, иначе власник још једне маркетиншке агенције, Кондимент, која се такође, на званичној интернет страни, посебно хвали једним својим клијентом – Српском напредном странком. У студији случаја СНС-а објашњавају да их је та странка позвала за изборе 2012. и да су тада 80 одсто буџета уложили у кампању на друштвеним мрежама. „Формиран је српски интернет тим који је био у сталној вези с нашим интернет стручњацима. У тиму је било 15 људи, од чега седморо Срба. Пред сам крај кампање формиран је тим специјалаца који је боравио у Београду“, наводи се на сајту, преноси Н1.
Данас.рс
Naravno da se neće promeniti, meni se oni svi gade. Poltroni, lopovi, ulizice …. sve samo ne pošteni, časni. Stvoreni od preletača jalovih partijetina onih koji su sakupljeni sa dna društvene lestvice.