Европа

АФП: Београд се претворио у одушевљену лабораторију кинеске дипломатије у доба коронавируса

Кад су кинески стручњаци слетели у Србију председник Александар Вучић пољубио је кинеску заставу и обећао да ће их беспоговорно слушати. Београд се претворио у одушевљену лабораторију кинеске дипломатије у доба коронавируса, пише Франс прес (АФП).

Великодушна по некима, вођена сопственим интересима по другима, политика „здравственог Пута свиле“ кинеског председника Си Ђинпинга спроводи се слањем милиона заштитних маски у свет, међу којима су и неке заразом тешко погођене земље као што су Шпанија и Италија.

У Србији, стручњаци који су дошли из Кине – где се пандемија појавила, али и где су успели да је обуздају – архитекте су промене стратегије.

„Кинески стручњаци први су који су победили вирус. Од сада ћемо радити све што они кажу“, рекао је председник Србије 21. марта, дочекавши их уз велику помпу на аеродрому. И објаснио да Србија, која је додуше кандидат за чланство у Европској унији, нема друге солуције него ослонити се на „кинеску браћу“.

Како би избегла катастрофалан италијански сценарио, балканска земља која већ јако дуго балансира између истока и запада, жели да почне масовна тестирања, јер их је донедавно спроводила на кап. Циљ је да се ускоро спроводи 7.000 тестова на дан.

Војска је поставила хиљаде кревета у хали Београдског сајма који је преуређен у импровизовану болницу како би се тамо у обвезан карантин сместили заражени с благим симптомима.

Граде се и други импровизирани прихватни центри за оболеле у циљу борбе против пандемије новог коронавируса којим је у земљи заражено 1.170 људи, а умрло их 31.

Кинески лекари саветовали су Београду да одустане од коришћења војне болнице за тешке случајеве јер није примерена за то.

АФП: Београд се претворио у одушевљену лабораторију кинеске дипломатије у доба коронавируса

„Смешан вирус“

Србија паралелно уводи све строже ванредне мере, док је у почетку превладавао прилично немаран став, наводи АФП.

Александар Вучић тада се шалио да има „изговор“ да пије више ракије или се од свег срца смејао на шалу једног пулмолога о „смешном вирусу који постоји на Фејсбуку“.

Заправо и Пекинг и Београд имају користи од свог „челичног пријатељства“, сматрају аналитичари.

Док Кина наступа као милосрдни Самарићанин не би ли се заборавили њени почетни пропусти у пандемији, драматично истицање кинеске помоћи у први план омогућава српском председнику да се представља као спасилац Србије, казала је Мајда Руге, аналитичарка Европског савета за међународне односе (ЕЦФР).

Криза председнику који се оптужује да присваја сва већа овлашћења, да гуши слободу изражавања и медија, такође пружа прилику да оправда своју велику наклоност према Кини, земљи која неће критиковати јако проблематичне аспекте његова стила владања, додала је.

Кинези му то добро враћају. По писању кинеског националистичког дневног листа „Глобал Тимес“, видео снимак на ком Вучић љуби црвену кинеску заставу има стотине милиона прегледа на Wеибоу, једној од највећих друштвених мрежа у Кини.

АФП: Београд се претворио у одушевљену лабораторију кинеске дипломатије у доба коронавируса

„Хвала брате Си“

Кинески корисници интернета цене „искреност и захвалност” српског председника, који је „уз то, висока и привлачна особа“.

Тешко је рећи колика је кинеска медицинска помоћ Београду, али Европска унија истиче да је у српски здравствени сектор у 20 година убризгала 450 милиона евра. Брисел је уз то доделио 93 милиона евра посебно за борбу против цовида-19, како се назива респираторна болест коју узрокује нови коронавирус.

Упркос томе, истраживања показују да српска јавност има пуно боље мишљење о Кини него о Бриселу и Вашингтону, јер су грађани захвални Пекингу на томе што је спасио хиљаде радних места у индустрији и подржава земљу када је реч о осетљивом питању Косова.

Пекинг је у последњих десетак година уложио милијарде долара у Србију, у облику зајмова или директног финансирања, и то у развој инфраструктуре, енергетику, безбедност.

Неки аналитичари критикују међутим нетранспарентност пројеката који не одговарају нужно европским нормама.

„Србија жели да остане у милости Кинеза, који дају пуно, а не питају много“, каже београдски аналитичар Стефан Владисављев. „То је Си Ђинпингова једноставна промоција“.

Портрет кинеског председника постављен је изнад једне београдске авеније уз речи „Хвала брате Си“, што је платио један провладин таблоид.

Тај осјећај дели и светска тениска звезда Новак Ђоковић који је захвалио Пекингу „из свег срца, у своје име и име нације“, а и сам је донирао милион евра помоћи својој земљи.

(Хина, АФП)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!