ПРВОМ човеку „Србијагаса“ Душану Бајатовићу, који је још прошле године добио „налог“ да, због сукоба интереса, напусти места у четири надзорна одбора, Агенција за борбу против корупције изрекла је меру препоруке за разрешење са руководећег места гасне компаније. Бајатовић је и даље на тим позицијама и жалио се на ову одлуку.
Агенција је утврдила да је директор „Србијагаса“ и посланик СПС у Скупштини Србије у сукобу интереса, јер обавља и функције председника у надзорним одборима у Подземном складишту гаса „Банатски двор“ и Акционарском друштву за осигурање „Согаз“, као и члана НО у „Југоросгасу“. Уз то, директор је и Привредног друштва „Саут стрим“ Д.О.О. Нови Сад. како се после упозорења Агенције није повукао ни са једне од ове четири функције независна институција донела је препоруку да буде разрешен са места директора „Србијагаса“.
Како „Новости“ сазнају, према решењу ове независне институције, Бајатовић је са ових положаја требало да се повуче још 18. септембра прошле године, али се на то оглушио. Зато је уследила препорука послодавцима да га смене. Његова жалба сад је пред члановима Одбора Агенције, који су другостепени орган у овом случају.
– Не желим ништа да коментаришем док се процес не оконча. Све је још у процедури, а током претходних месеци предао сам сву документацију коју су ми тражили – каже Бајатовић за „Новости“.
Према досадашњим искуствима, функционери ретко послушају препоруке Агенције. Подаци које су „Новости“ добиле из ове независне институције показују да су за нешто више од годину дана покренута 133 поступка против оних за које се сумња да су злоупотребили положај. Јавно је објављено 45 препорука за разрешење. Само један је поднео оставку – председник општине Врачар Бранимир Кузмановић. Покренуто је 14 иницијатива за смену, а седам функционера је разрешено.
Како је законски предвиђено, Агенција доноси одлуку о томе да ли је функционер у сукобу интереса. „Прозвани“ најпре добија жути картон – упозорење. Уколико и после тога остане у фотељи у којој не сме да седи, Агенција препоручује да буде смењен. Независна институција, у року од 60 дана од покретања иницијативе за смену, мора да добије обавештење да ли је разрешен функционер који је направио прекршај.
И КАФАНА КАО ЗАМКА
Функционери у замку сукоба интереса, углавном, упадају због тога што новац из градског буџета или касе институције коју воде дају за склапање послова са предузећима која имају везе са њиховим породицама. Због тога је ове недеље Агенција објавила да је садашњи министар одбране Братислав Гашић прекршио закон док је био градоначелних Крушевца. Такође, у сукоб интереса упадају јер учествују у гласању за избор представника власти са којима су у родбинским везама, воде госте у кафану чији су они власници.
Новости
I OVA SOTONA JE KRUPNA LOPOVČINA