БЕОГРАД – Предложене мере фискалне консолидације донеће веома скромне уштеде, па је смањење броја запослених у јавном сектору готово извесно, а у 2015. и 2016. могуће је да се број радника смањи за 10 до максимално 15 одсто, изјавио је данас професор Економског факултета Милојко Арсић.
Арсић је, на представљању новог броја Кварталног монитора, рекао да су многи аналитичари говорили да су неопходна отпуштања у јавном сектору али су причали о подацима који нису званични, јер званичних још нема.
Према последњим подацима којима се у јавности барата, наводи он, у јавном сектору у Србији запослено око 770-780 хиљада људи, с тим што у сектору државе ради 540-550 хиљада, а у јавним предузећима њих 230-240 хиљада.
Наводећи да ће у 2015. и 2016. години вероватно доћи до смањивања броја запослених највише за 10 до 15 одсто, он је нагласио да је потребно одвојити проблем вишка запослених од других проблема.
„Држава мора да има на сваких 100 грађана одређени број лекара, учитеља, порезника, полицајаца… Упркос неким уверењима, код нас јавни сектор не запосљава превише људи у односу на друге државе“, рекао је Арсић.
У Србији је, наводи он, на 100 становника запослено 7,6 радника у јавном сектору, што је на нивоу европских земаља и земаља ОЕЦД, где је како каже, у просеку 100 становника у јавном сектору запослено 7,7 радника.
Арсић је додао да су многи, такође, причали о паразитској бирократији, а најчешће су управо то биле странке које су највише партијских кадрова запошљавале.
Потребно је, како каже Арсић, смањити партијско запошљавање али такође и унапредити систем напредовања. У нашем јавном сектору, каже он, приметно је већ годинама уназад, да не напредују увек они најспособнији, већ они који имају партијску књижицу, а још је, како каже, заступљенији непотизам.
„Дешава се да у неким предузећима читава породица ради“, рекао је Арсић.
Танјуг
ma ide PDV na 25% i to je to.