Економија

АЈДЕ! Продавати софтвер, а не стручњаке

Београд – Србија има ИТ талената, али би требало више да се посвети развоју софтвера него „продаји” ИТ стручњака“, објаснио је председник „Frontier group” Бранислав Вујовић на маргинама „Копаоник бизнис-форума” на Копаонику. – У Србији има ИТ талената и можете зарадити на продаји људи, али када правите нове пословне моделе који доносе веома много, као „Нордеус”, можете зарадити много више. Та компанија је вредна јер има свој софтверски производ.

Он је истакао да се и његова компанија труди да развија софтвер и извози га.

„Ако имате софтверски производ, можете га продавати 1.000 или 10.000 пута, трошкови су исти, а људски ресурс се исцрпљује „, указао је Вујовић.

По његовим речима, треба подржати оне фирме које праве софтверске производе.

Вујовић каже да је у Србији уочљив недостатак ИТ кадрова.

„Све их је мање и због тога су све скупљи“, објаснио је он.

Вујовић, који је био модератор панела о дигитализацији, казао је да је у Србији дигитализација у неким областима напредна, а у другим далеко од врха, као што је у е-управи.

Он је инвестирао у Србију пред кризу, а сада има четири фирме са 400 запослених те из Србије извози софтвер.

Један од твораца иновационе стратегије Израела, који је од пустињске земље постао светски центар ИТ-а, каже да је важна подршка том сектору у Србији Шуки Глајтман је на „Копаоник бизнис-форуму” истакао да је веома важно да Влада подржава развој тог сектора у Србији.

„Али то није једноставна ствар. Нама је требало 15 година“, рекао је Глајтман, који је стратешки саветник Фонда за иновациону делатност Србије.

„Приватни сектор функционише по принципу покушаја, неуспеха и новог покушаја и тако ће пронаћи решење. Зато има више шансе да успе у иновацијама од државе.“

Он је рекао да је за успех у развоју иновација и ИТ сектора најважнија истрајност и извршење стратегије, а не да се на сваких десет месеци мења регулатива.

„Морате бити посвећени ономе што сте препознали да је добро“, поручио је Глајтман.

Професорка Факултета за економију, финансије и администрацију Ана Трбовић је рекла да би цела привреда требало да пређе на дигитално пословање, али да код нас ситуација није охрабрујућа ако се погледају подаци о прихватању дигиталних технологија у привреди.

Случај „Нокија”

Шуки Глајтман је поручио:

„Ако не трчиш брзо, заостајеш, а иновације у данашње време трче спринт.“

Као пример је навео „Нокију”, која је била лидер у иновацијама, али је изгубила корак с паметним телефонима само зато што није на време схватила шта се дешава.

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!