БЕОГРАД – Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да су Немци заинтересовани да улажу у ЕПС и додао да би то јавно предузеће требало да буде боље организовано.
„Имали смо пре неколико дана саветовање са немачким привредницима који су заинтересовани да улажу у ЕПС и да извозом струје покривају своје инвестиције“, рекао је синоћ Вујовић на скупштинском одбору за финансије приликом представљања предлога ребаланса буџета за 2014.
ЕПС је, како каже, добро предузеће, које је на позитивној нули, има квалитетан кадар и успешно послује, али би могло да буде ефиксније.
„Они некако долазе до позитивне нуле, али су са становишта опортунитетног трошка велики терет за Србију. ЕПС би могао да буде и ефикаснија фирма“, рекао је Вујовић.
То предузеће би, како каже, уместо 14 организационих јединица могло да ради и са три, а уместо са 600 директора, довољно је да их има и 100.
„ЕПС троши огромне ресурсе, а пропушта се могућност да буде боље организован“, истакао је министар.
Вујовић је рекао да ће, приликом планирања буџета за 2015. годину, у мере штедње бити укључена и јавна предузећа, било кроз реорганизацију менаџмента, било кроз другачије реструктурирање.
„Морамо мере да проширимо и на јавна предузећа. То захтева напор, али морамо све то да имамо у виду кад будемо разговарали са ММФ-ом о томе какав буџет желимо за 2015.“, рекао је Вујовић.
Он је навео да су јавна предузећа велики проблем за државну касу, јер имају значајан број и износ активираних гаранција, а то, како каже, доприноси повећању учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу.
„Удео јавног дуга у БДП-у је већи и због гаранција, кредита и индиректних трошкова, а то се односи и на Србијагас, али и друга предузећа. Проблем праве и банке које су отишле у стечај. То мора да се заустави“, рекао је Вујовић.
Према његовим речима, у плану је читав низ мера везано за јавна предузећа. Неке ће, како каже, обухватити и решавање питања Железаре Смедерево, и хемијског комплекса.
Циљ је, каже он, да јавна предузећа престану да буду „притисак на буџет“.
Вујовић је изјавио да је ребаланс буџета за 2014. о којем ће посланици данас расправљати, само први корак, а већина мера за смањивање дефицита ће бити садржана у буџету за 2015.
„План је да се дефицит у наредне три године смањи са 2,5 милијарде евра, на око милијарду, што је одрживо“, рекао је министар и додао да очекује да ће влада у томе имати подршку ММФ-а.
Вујовић је подсетио да је план да се у наредне три године фискална консолидација ослања на четири стуба: смањивање расхода, смањивање субвенција, решавање проблема предузећа у реструктурирању и реформи јавних предузећа.
Танјуг
Pa zato su i dosli Rasprodaće sve sto vredi u Srbiji i napuniti svo je bankovne račune i kud koji a narod neka crkava. Budi se SRBIJO DOK NIJE KASNÓ .
klosari uce se da kradu
Ima li neki investitor koji je spreman da otkupi stočni fond. Ako ima neka počne od pičića i ovog kretena.
„министар финансија тврди како су Немци заинтересовани за ЕПС “ iz ovog naslova sticem utisak da se sumnja u te namere… nemoj da sumnjate prodace oni sve sto se prodati moze… samo da ne ispadne kao sa JAT-om…