Нова анкета је открила да је Француска на ивици тога да напусти Европу док антиевропска свест захвата читав континент пошто и Велика Британија треба да гласа о останку у Европској унији.
Најновија анкета је открила да 61% Француза жели да напусти Европску унију, пише британски Телеграф.
Очигледна већина народа Француске жели да се њиховој држави врати моћ коју је имао Француски парламент, што се не поклапа са политиком председника Франсое Оланда који тврди да Европска унија треба још више да се прошири.
„То је протест против елите“, рекла је професорка Брижит Гренвил, француска економисткиња са Квин Мери универзитета у Лондону. „Око 5.000 људи је задужено за све што се дешава у Француској. Они су сви уско повезани школама и браковима“.
Гренвилова је рекла да су механизми монетарне уније узнемирили француско-немачко стратешко партнерство и оштетили француску психу. „ЕУ је Французима продата као „партнерство“ захваљујући коме ће Француска и Немачка бити једнаке. Међутим, више је него јасно да је Немачка та која доноси све одлуке и која је имала главну реч поводом дешавања у Грчкој“, рекла је она.
Излазак Француске из ЕУ представља озбиљну егзистенцијалну претњу по европски пројекат, поготово зато што се одвија паралелно са изласком Велике Британије из ЕУ.
Председница Националног фронта, Марин Ле Пен, зарекла се да ће вратити франке и срушити структуру ЕУ уколико победи на председничким изборима 2017. године. Иако многи верују да она не може да поведе апсолутну већину, људи више нису сигурни након изненадног успона аустријске деснице прошлог месеца.
Елита политике ЕУ је у паници. Уколико Британци изгласају напуштање ЕУ то ће бити велик ударац након којег ће државе Европске уније морати коначно да се освесте, па можда чак и реформишу систем ЕУ.
Политичари ЕУ се варају ако мисле да ће Европска унија остати иста након изласка Велике Британије из блока. То ће бити само почетак, само први кончић тканине која је почела да се рашива. Чињеница је да слично расположење влада у многим земљама ЕУ.
То доказују анкете према којима незадовољство Европском унијом у Шпанији достиже 49%, док у Немачкој достиже 48% иако се обеове државе сматрају за проевропске.
Вебтрибуне