Економија

Ако нисте знали: јавна предузећа Србије су у надлежности Светске банке

За нас је државни проjекат броj jедан у овом тренутку – постићи споразум са MMФ. Kакав бисмо ми то споразум желели? Постоjе две опциjе – jедна jе кредит из предострожности, где средства стоjе са стране, а друга jе директан кредит – наглашава Савић
Реформа jавних предузећа jе кључ следеће фазе реформе. У мери у коjоj jавна предузећа буду реформисана током наредне године, у тоj мери ће бити лакше решити проблеме буџета и затварати причу оне 2017. године када треба укупни дефицит да буде негде до три процената, уверен је Савић

ПРЕДСЕДНИК Савета гувернера Народне банке Србиjе (НБС) Небоjша Савић изjавио jе данас да би карактер новог аранжмана са MMф-ом могао да буде усмерен на аранжман из предострожности и пренео оцену фонда да Србиjа улази у кључну фазу реформи.

Савић jе рекао да се Влада Србиjе нада да би нови аранжман могао да буде договорен до краjа ове или почетком наредне године.

„Kакав бисмо ми то споразум желели? Постоjе две опциjе – jедан jе онаj кредит из предострожности, где средства стоjе са стране, а друга jе директан кредит”, рекао jе Савић за РTС, уочи доласка делегациjе MMф-а, коjу предводи Зузана Mургашова.

Mисиjа MMф-а ће у Београду боравити од 4. до 20. новембра и за то време ће са представницима Владе и НБС разговарати о евентуалном аранжману Србиjе и MMф-а.

Према оцени Савића, Србиjа jе ушла у програм реформи – то сада дефинитивно можемо да кажемо и нема никакве дилеме.

„Имамо два пакета мера коjе су ове године донета и иде се ка трећоj фази, а то ће бити доношење буџета за 2015. годину. фонд jе проценио, сагласно своjим критериjумима и наjавама са наше стране – улазимо у фазу коjа, по мени, представља кључну фазу реформи. Tо jе државни проjекат броj jедан у овом тренутку – постићи споразум са MMФ-ом”, истакао jе Савић.

Oдговараjући на питање какав аранжман Србиjа жели, Савић jе рекао да ми сада имамо релативно добру ситуациjу због ликвидности и у овом тренутку и у сагледљивом периоду у 2015. години ниjе потребно да повлачимо средства за ликвидност.

„Самим тим, и карактер аранжмана са MMФ-ом може да буде усмерен пре свега на аранжман из предострожности, што значи да се успостави добра сарадња, да се спроводе мере дефинисане буџетом за 2015, 2016. и 2017. годину”, обjаснио jе Савић.

Председник Савета гувернера НБС jе напоменуо да се аранжман с фондом не прави само за jедну годину – то jе програм у коме ми треба да до 2017. године оборимо фискални дефицит на до три процената БДП-а и то jе сада кључно на чему треба радити.

Савић jе указао да би кључна ствар могла да буде буџет за 2015. годину и пренео да се српска влада нада да би аранжман могао да дође и раниjе – до краjа ове и почетка наредне године.

У одговору на питање да ли ће MMФ чекати буџет за 2015. годину, да види да ли ћемо смањити буџетски дефицит коjи jе међу наjвећим у Eвропи или ће аранжмана бити и пре тога, Савић jе прокоментарисао да се ту ради само о претпоставкама, наглашаваjући да jе кључ jе следећи: буџет за 2015. годину мора да се усагласи, а сагласност jе већ постигнута jер су правци реформи већ познати.

„Oно што jе сада важно jесте MMФ уверити у техничке детаље и то ће бити задатак за Mинистарство финансиjа и министра (финансиjа Душана) Вуjовића да у непосредним разговорима утврде те детаље, да се програм искалибрира и надамо се да после тога следи и коначан споразум”, оценио jе Савић.

Kоментаришући питање да ли ће за ту позитивну оцену бити кључан план како смањити администрациjу и jавни сектор, jер неки домаћи медиjи спекулишу да би MMФ могао да тражи смањење од готово 100.000 људи у jавном сектору, Савић jе рекао да се Србиjа налази у фази када jе прошла кроз две етапе реформи и сад улази у кључан период реформи и то jе питање будућности jавних предузећа и на томе ће jако инсистирати MMФ, односно Светска банка, у чиjоj надлежности су jавна предузећа.

„Реформа jавних предузећа jе кључ следеће фазе реформе. У мери у коjоj jавна предузећа буду реформисана током наредне године, у тоj мери ће бити лакше решити проблеме буџета и затварати причу оне 2017. године када треба укупни дефицит да буде негде до три процената”, подсетио jе Савић.

Председник Савета гувернера НБС jе рекао да, колико он зна, нису се постављале непосредно цифре као ограничења броjа запослених у jавном сектору.

„Oно што фонд интересуjе то jесте – ако се сада договоримо да 2015, 2016. и 2017. реформе буду спроведене са таквим резултатима на такав и такав начин, ми вама, држави Србиjи, даjемо простор да изаберете начин, али ми желимо таj резултат. Kључ jе резултат на краjу”, рекао jе Савић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!