Србија

Ако Рио Тинто отвори рудник прети нам тровање арсеником и изумирање Србије (видео)

Долазак компаније Рио Тинто на наше просторе и отварање рудника јадарита у близини Лознице могли би да буду погубни по животну средину у Србији , сагласни су саговорници „Гласа јавности“.

Др Драгана Ђорђевић, научни саветник, дипломирани физикохемичар у интервју за „Глас јавности“ каже да би загађење с којим се Србија суочава и које би додатно могло да буде повећано отварањем рудника Рио Тинта, могло да доведе до тешких последица по здравље и живот грађана.

-Уколико се настави овакав темпо загађења , на овим просторима у наредних педесет до сто година неће бити више живота. Загађење се преноси кроз ваздух, земљу и воду и уколико дођемо до тога да се отвори рудник Рио Тинта отпадне воде ће се изливати у Јадар ,а омнда ће стизати преко њега у Дрину, па даље у Саву. Све то у једном моменту може да доведе до тога да милиони грађана Србије остану без пијаће воде – навела је Ђорђевић и објаснила о којим се отровним једињенима ради.

Она је истакла да је у питању и „арсеник за који се зна колико је јак отров“ и навела да би у недном веку могло да се деси да на овим просторима од загађења нестане живи свет.

Др Мирјана Анђелковић- Лукић ја навела да је „Србија са свих страна окружена загађивачима, од Бора на истоку, преко Смедерева, па би то могао да буде и Рио Тинто на западу“.

– Били би у појасу загађења који би се врло брзо ширио на малом простору наше земље, али и ван њега. Оно што би Србија добила тиме није ништа наспрам тога шта губимо – рекла је др Анђелковић- Лукић.

Она је подсетила на „ пакао који је иза Рио Тинта остао у Папуи Новој Гвинеји где се и данас деца рађају са квргама по телу од загађења, а у Аустралији су минирали пећине Абориџина и направили несагледиву штету“.

Мирослав Мијатовић из Антикорупцијског пакта из Лознице казао је да се према његовим сазнањима спрема измена просторног плана. Он је навео да се „све ради скоро у потпуној тајности“ и да у пројекту Рио Тинта нема никаквог јавног интереса.

– Грађане овог краја нико није питао шта они хоће и да ли прихватају рудник прљавих технологија. Да ли су вољни да продају земљу. Некима су нудили од 120 до 120 евра по ару и када одбију , они прете да ће бити урађена експропријација, а да ће становници тог краја у том случају добити мању накнаду за земљиште – казао је Мијатовић.

Глас Јавности

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!