Након што су амерички нацрти закона номинално усмерених против интернет пиратерије СОПА и ПИПА пропали, пажња јавности концентрисана је на АКТА-у (Анти-Коунтерфеитинг Траде Агреемент), међународни трговински споразум кога су већ потписале САД, Јапан, Швајцарска, Канада, Аустралија, Јужна Кореја, Мароко и Сингапур, а очекује се да то ускоро ураде и земље Европске уније.
АКТА је, пишу страни медији, гора и од СОПА и ПИПА. Створена је у тајности и о њој се веома мало зна осим да ће се борити против кривотворења добара у фармацеутској и другим индустријама, али ће служити и за заштиту интелектуалних и ауторских права.
Њени критичари тврде да ће, попут СОПА и ПИПА, ограничити слободу интернета, поред чега би АКТА могла да лимитира приступ љековима и храни.
Протести против АКТА већ су почели у Пољској чија влада је најавила потписивање споразума у четвртак. Хакери су након тога срушили званичне интернет странице пољског премијера, парламента и других владиних институција.
После хакерског напада, пољски министар за администрацију и дигитализацију Михал Бони рекао је да влада није обавила довољно консултација са јавношћу о овом питању.
Међутим, Бони је након састанка са премијером рекао да АКТА ни на који начин не мења законе те земље или права корисника интернета, већ само право употребе светске мреже.
На друштвеној мрежи Твитер корисник АнонyмоусWики написао је поруку пољској влади да ће наставити да ометају рад званичних интернет страница све до 26. јануара и да не усвајају АКТА.
Исти корисник објавио је и да поседују велики број фајлова и необјављене документације бројних пољских званичника те да ће, у случају усвајања АКТА, то бити објављено и на интернету.
Критичари овог закона тврде да он води цензури и пружа основу за кажњавање било какве активности на интернету. АЦТА владама и великим корпорацијама може послужити као изговор да затворе било коју интернет страницу.
Вести