Србија

Активисткиња „Евромајдана“ са неонацистичким везама постала менаџер Фејсбука за јавну политику


Украјинску активисткињу која се радовала када је горело 48 антимајдан демонстраната у Одеси 2014. године, Фејсбук је унајмио да се бори против руских “дезинформација”.

Катерина Крук ће радити у Варшави у њеној новој улози менаџера јавне политике Фејсбука за Украјину. Док њене непосредне дужности нису јасне, њени следбеници су саопштење дочекали с ентузијазмом, надајући се да ће се ослободити репресије “кремаљских тролова”. Крукова има недвосмислену антируску репутацију, писавши за неколико међународних публикација, као и на Твитеру.


Она се истакла на врхунцу масовних протеста који су претходили оружаном државном удару у Кијеву 2014. године, постајући “портпарол Евромајдана” док је уживо на енглеском преносила дешавања од првих дана двомесечног протеста. Пошто је покрет преотет од стране десничарских националиста на челу са “Десним сектором” и крајње десном неонацистичком странком “Свобода”, ситуација се убрзо претворила у насиље. Негде у то време, Крукова је радила као волонтер за “Свободу”, хвалећи странку због тога што је “усредсређена на Украјину”, 
изражавајући неке резерве у вези са њеном тврдокорном ултранационалистичком идеологијом.

Крукова је можда имала неку резерву у вези са странком, која је прихватила украјинског националистичког лидера и нацистичког сарадника Степана Бандеру као хероја, али је то није одвратило од тога да се наслађује због смрти неколико десетина њених политичких противника у згради синдиката у Одеси у мају 2014. године, које су запалили фудбалски хулигани док је полиција изгледала као да посматра ситуацију. Људи који су изгорели и угушили се у згради мирно су протестовали против државног удара на централном градском тргу пре него што су их напали разбојници.
„Одеса се очистила од терориста, поносна сам што се град бори за свој идентитет.”, саопштила је Крукова у то време.

Од тада је кратко радила као портпарол Министарства пољопривреде Украјине (2014) и Министарства здравља (2017), те управљала друштвеним мрежама и међународном комуникацијом за украјински парламент. Она је била једна од „водећих аналитичара“ Stopfake.org, сајта који има за циљ да прати „лажи“ руских медија о Украјини.

Њена контроверзна позадина и изјаве нису је спречиле да јој Атлантски савет 2014. године додели “награду слободе” за своје вештине преношења уживо са Мајдана.


Фејсбук је раније био изложен нападима да се супротстави дезинформацијама сумњивих извора. “Овлаштени за проверу чињеница” у компанији су сарађивали или су били повезани са америчком владом и Џорџом Сорошем.

Извор: Восток / РТ

фото: РФЕ, Твитер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!