Економија

Ал га је Вучић оправио! „Есмарк” тражи отпуштање 3.500 радника!

ПОНУДА америчке компаније „Есмарк“ око стратешког партнерства са „Железаром Смедерево“ је таква да су преговори пред пуцањем, сазнају „Новости“. Како преносе наши извори, из Питсбурга су стигла три изузетно тешка услова, од којих је најболнији да се отпусти чак 3.500 радника српске челичане.

Коначна одлука о томе да ли ће „Есмарк“, након вишенедељних, веома тешких преговора, постати стратешки партнер „Железаре“ биће званично позната данас. То је данас најавио премијер Србије Александар Вучић, наглашавајући да је након последње понуде Владе Србије, „Есмарк“ касно у недељу доставио контрапонуду која је била разматрана током дана.

Услови из америчке контрапонуде су веома неповољни, али у Влади Србије верују да још има простора да преговори са „Есмарком“ буду успешни. Информације нашег листа, наиме, говоре да су Американци, међу којима једну од главних рола у преговорима води Џон Гудиш, некада извршни директор „Ју-Ес стила“, а који данас ради у „Есмарку“, од Владе Србије тражили да уместо садашњих 5.000, у тој смедеревској фирми остане између – 1.500 и 1.800 радника! „Есмарк“ наиме захтева да Србија обезбеди новац за социјални програм, односно отпремнине за 3.200 до 3.500 радника.

Како Американци имају проблем и са обезбеђивањем новца за куповину сировина, њихов услов да преузму смедеревску железару је и да Влада Србије буде гарант за кредит тежак имеђу 500 и 800 милиона долара. Донедавно износ кредита за који је тражена гаранција државе Србије износио је 200 милиона долара. Сада је та позајмица „порасла“ на чак 800 милиона долара, колико би „Есмарк“ требало да добије од једне велике америчке банке.

На листи захтева Американаца је и тај да се Влада Србије уговором обавеже да ће све секундарне сировине у нашој земљи претапати у Смедереву. У те секундарне сировине била би укључена и застарела механизација, као и све оне машине које су страдале у поплавама. За ту услугу, наравно, очекују да им буде – плаћено.

ТРЕЋИ ТЕНДЕР
За приватизацију „Железаре“ раније су била расписана два тендера, на која се није јавио ниједан понуђач. Тек када је трећи пут, у децембру прошле године, расписан тендер, пријавило се троје заинтересованих, од којих је један амерички „Есмарк“. Они су једини и имали валидну понуду. Будућем стратешком партнеру понуђено је да купи 80,01 одсто „Железаре“, док би власник преосталих 19,99 одсто била држава. Смедеревски гигант први пут је продат после стечаја у марту 2003. америчком „Ју-Ес стилу“ за 23 милиона долара и до почетка 2012. је била велики извозник, чији је пласман ван граница Србије обухватао до 13 одсто укупног извоза наше земље. Влада Србије је у јануару 2012. године откупила „Железару“ од америчког „Ју-Ес стила“ за један долар.

Премијер Вучић је изјавио да ће без обзира на исход ових преговора, „Железара“ радити, а да ће производња бити настављена под пуном контролом државе. Ако се преговори заврше неуспехом, резервни план државе је да формира менаџмент за српску челичану у који ће бити укључени стручњаци за куповину сировина, као и они најбољи за продају нашег челика.

Према речима премијера, држава је уложила све што је могла у те преговоре. Влада је од „Есмарка“ тражила да не отпушта раднике, којих има нешто више од 5.000. Према захтеву, број запослених може да буде смањен само природним одливом. Током ове године, у пензију би требало да иде око 250 радника.

Влада Србије је од „Есмарка“ захтевала и чврсте гаранције да ће обезбедити производњу у наредних пет година, не желећи да се догоди да амерички гигант напусти Смедерево када потроши постојеће сировине у „Железари“ вредне око 90 милиона долара.

Србија је очекивала да „Железара“ под менаџментом „Есмарка“ месечно производи између 170.000 и 180.000 тона, док сада челичана производи око 350.000 тона годишње. Од америчке компаније се заправо очекује да има реалан бизнис план за набавку сировина, квалитет робе, дистрибуцију, пласман, као и да обезбеди нова тржишта, да би могао да се оствари предвиђени профит након покретања друге високе пећи.

Држава сада месечно помаже производњу у „Железари“ са око 10 милиона долара. Процењује се, наиме, да ће укупни трошкови „Железаре“ у 2015. години износити око 900 милиона долара. Толико пара биће потребно за сировине, плате, енергенте, транспорт …

Подаци нашег листа казују да би било велико изненађење да Влада Србије прихвати овако неповољне захтеве Американаца, због чега ће, ако се нешто драстично не промени, њихова понуда бити – одбијена!

ТРИ УСЛОВА АМЕРИЧКЕ КОМПАНИЈЕ

* 1.500 радника da остане у „Железари“

* 500-800 милиона кредитауз гаранцију Србије

* Претапање свих секундарних сировина уз надокнаду

НИШТА ОД ОБЕЋАЊА ОСНИВАЧА

Ал га је Вучић оправио! „Есмарк” тражи отпуштање 3.500 радника!

Са условима који су стигли из Питсбурга, падају у воду сва обећања оснивача и првог човека „Есмарка“ Џејмса Бушара. Пре отварања понуда на тендеру, он је рекао да ће у српску челичану уложити 400 милиона долара у наредних неколико година, као и да неће бити отпуштања.

Он је истакао да би „Есмарк“ само у 2015. инвестирао 28 милиона долара у смедеревску железару, да би се покренула друга висока пећ која већ неко време не ради. Обећавао је и улагање у централну фабрику.

У КОЛЕКТИВНОМ УГОВОРУ БИЛО И ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА

Представници америчке компаније „Есмарк“ и репрезентативних синдиката „Железаре Смедерево“ потписали су недавно и нови колективни уговор који, поред осталог, предвиђа повећање зарада од 25 одсто ове, а још десет одсто наредне године.

После петодневних преговора представника стратешког партнера и радника српске челичане, Независног синдиката металаца, АСНС и Самосталног синдиката, стављени су потписи на нови колективни уговор са роком важења од 2015. до 2018. године.

– Нова цена рада биће 125 динара, изјавио је тада за „Новости“ Милета Гујаничић, председник Независног синдиката металаца „Железаре Смедерево“. – Договорено је повећање плата од 25 одсто одмах. То значи враћање на зараде пре умањења од 10 одсто због кризе, али и додатних 12,5 одсто. Такође, усаглашено је и повећање плата за још 10 процената од 2016. године. Са овим увећањима, плате ће бити практично враћене на ниво пре одласка „Ју-Ес стила“.

 

Љ. ТРИФУНОВИЋ, Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Fazon je u tome dok je bila drzavna firma, Zelezara bila minirana od strane SPS direktora koji su dolazili iz Beograda. Dok je poslovala, sem plata radnika, sav profit je ubirala drzava. Dakle, nisu vracani krediti i nisu isplacivani poverioci. Zelezara je morala ponovo da se zaduzuje za sirovine i energente, ali sav onaj visak profita koji je bio namenjen ponovnim ulaganjem u proizvodnju i vracanje novca kreditorima od prethodne pozajmice je odlazio u Beograd … #Smederevac

  2. Voleo bi da vam kratko opisem jednu situaciju. 35 godina sam za volanom ali to je manje vise bitno. Za vreme raspada Varsavskog ugovora kada sam ulazio u Istocnu Nemacku to je bilo neopisivo. Fasisticki. Ja bih svakog zamolio svako ko to nije doziveo bilo kamionom ili sopstvenim vozilom da udje u Zelezaru. Sta moze majka da rodi?

  3. Zar stvarno ima ovoliko totalnih analfabeta u zemlji Srbiji kojima nije jasno da ta Zelezara godinama proizvodi gubitke koje 7 miliona ljudi placa da bi se izdrzavalo njih 5 hiljada radnika plus njihove porodice. Aman bre, u svetu se retko gde gradi, a nasa tehnologija u radne navike su iz proslog veka – to i sve oko njega nikome ne treba. Vucic bi da napravi cudo, ali se ni autoritetom ne moze nametnuti ekonomska sila na sopstvenu stetu nikome.

  4. имам решење за железару ,смањите број посланика и број агенција ,смените вулина ,кнежевића и јоргованку и то би било довољно да се тај новац усмери у железару да ради са профитом

  5. Koliko li Radnika ima Zelezara kada hoce da odpuste 3500 radnika, pa u svakoj Drzavnoj Firmi usli su narod preko rodbine ili prijatela i sada je neko kriv, ja bi se zapitao kada bi neko od nas imao privatnu Firmu pa ima 50 Radnika vise sta bi ste vi tu uradili.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!