ПРИШТИНА – Двојица косовских полицајаца, Шукри Бинаку и Сами Бећири, која су ухапшена у суботу у рејону Мердара, пуштени су данас из притвора, изјавили су за Радио Слободна Европа косовски министар унутрашњих послова Бајрам Реџепи и портпарол Еулекса Николас Хотон.
„Они су ослобођени данас“, казао је Реџепи, додајући да Кфор истражује место где су полицајци били ухапшени после чега ће изаћи са званичним извештајем.
И Еулекс је за РСЕ потврдио да су полицајци стигли на Косово.
„Могу да потврдим да су се два косовска полицајца вратила на Косово. Они су из Прокупља пребачени возилом Еелакса и враћени су полицији Косова. Могу да потврдим да је Еулекс олакшао њихово ослобађање“, рекао је за РСЕ портпарол Мисије ЕУ.
Дачић: Случај ухапшених Албанаца у редовном поступку
Двојица припадника Косовске полицијске службе, који су ухапшени у суботу у реону Мердаре данас су саслушани у суду, након чега ће против њих бити поднета кривична пријава у редовном поступку, изјавио је министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Дачић је нагласио да је упознат са изјавама, (министра унутрашњих послова Косова Бајрама) Реџепија и (председнице Косова Атифете) Јахјаге, да су ухапшни полицајци били на задатку и поручио им да „гледају своја посла“, запитавши на каквом су то задатку били на територији централне Србије.
„Ухапшени су зато што су носили оружје и у униформама били на територији центалне Србије. Не залазим у то да ли је то било намерно или грешком и понављам да је Жандармерија само обављала своју дужност“, рекао је Дачцић након обиласка Термоелектране „Косталац“.
Немамо намеру, додао је, да „заоштравамо односе“ и нагласио да је њему, као ресорном минситру, једино битно да буду процесуирани уз кривичне пријаве.
„Имајући у виду да су пуштени ухапшени Срби, ни ми немамо ништа против да и у овом случају суд ради свој посао“, нагласио је Дачић.
Припадници Жандармеријеу суботу око 10.30 сати ухапсили су два припадника Косовске полицијске службе у рејону Мердаре, који су са собом имали две аутоматске пушке, два пиштоља и специјалну опрему за мерење даљине.
Лишени су слободе Бинаку Шукри (45) и Бећири Сами (36).
Портпарол Високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон Маја Коцијанчић изјавила је данас да се хапшење двојице косовских полицајаца код Мердара не може назвати киднаповањем, и позвала Београд и Приштину да проблем решавају дијалогом, а не селективном применом закона.
„Ја не бих користила тај термин“, рекла је Коцијанчић на редовном брифингу за новинаре у Бриселу, коментаришући изјаву косовског министра унутрашњих послова Бајрама Раџепија да су полицајци, који су ухапшени након што су прешли административну линију са централном Србијом „киднаповани“.
Она је подсетила да је европски посредник у дијалогу између Београда и Приштине Роберт Купер прошлог петка позвао обе стране да избегавају селективну примену закона и проблем решавају кроз дијалог.
„Ми смо у сталном контакту са обе стране“, рекла је Коцијанчић и истакла да у Бриселу пажљиво прате развој ситуације настале низом узајамних хапшења за која и у Београду и у Приштини тврде да су у складу са законом.
Најпре су прошле недеље на Косову ухапшена четворица радника Поште Србије код којих су пронађени изборни спискови за српске изборе на Косову. Они су оптужени за подривање безбедности косовске државе.
Након тога су српске власти на прелазу Кончуљ ухапсиле два косовска синдикална радника, који су оптужени за шверц дроге и шпијунажу, да би потом дошло до хапшења двојице полицајаца који су наоружани зашли на територију централне Србије.
Танјуг