Србија

Ал си га испреговарао ЂУБРЕ ВЕЛЕИЗДАЈНИЧКО, свака ти част!

Нацртом статута Трепче који су уз буџет за 2019. усред ноћи усвојили косовски посланици, овај рударски комбинат треба да постане акционарско друштво. Овај потез Приштине, генерални директор Трепче Север, Јован Димкић окарактерисао је као даљи корак у правном насиљу.

Он је навео да 30 до 35 одсто становништва на северу KиМ зависи директно од активности Трепче и оценио да би спровођење овакве одлуке носило далеко веће негативне последице од увођења такси на српску робу. Усвојени статут предвиђа регистрацију нове компаније у складу са законом донетим 2016, који према Димкићевим речима, од почетка има негативан предзнак политичког акта, усмерен на отимање државне имовине Србије у политичко-правном смислу.

– С професионалног аспекта је тај закон крајње неодржив, а на исти начин је донет и статут – рекао је Димкић.

Појаснио је да је све креирано на једнонационалној основи, а предвиђено је да се примењује за макар две националне заједнице на KиМ.

– У питању није занемаривање, већ потпуно игнорисање наших интереса везаних за најзначајнији и највећи привредни објекат на KиМ. Таксе су мало дете у односу на акте који су сада усвојени – казао је Димкић.

Статут предвиђа трансформацију пословних јединица, односно рудника са флотацијом: Трепча Стари трг, Kишница и Ново брдо, Kопаоник, Лепосавић.

Овакву одлуку Приштине, директор Kанцеларије за KиМ Марко Ђурић је оценио као покушај отимања стратешког објекта и угрожавања егзистенције српског народа, односно покушај да се преостали Срби протерају.

Уз упозорење да се играју ватром, Ђурић је најавио да ће власти у Београду, у сарадњи са свим сталним чланицама Савета безбедности УН, Русијом, Kином и САД, разговарати како да се те ствари не понављају. Помоћник директора Kанцеларије за KиМ Петар Петковић истакао је да ће Србија учинити све да Трепча Север настави да функционише:

– Понавља се сценарио из 2016, када су два сата после поноћи усвојили закон о Трепчи, који предвиђа конфискацију имовине државе Србије, а косовска влада постаје власник 80 одсто имовине и капитала овог комбината.

Подсетио је да је Влада Србије поништила тај закон. Иако је, како каже Петковић, Трепча Север у Лепосавићу, а најважнији рудници Бело брдо и Црнац уз административну линију, има опасности да ће блокирати рачуне и извоз и довести у питање опстанак Трепче и плате 3.000 радника.

Изградња фабрике
– Влада Србије је прошле године усвојила и одлуку да се крене у реализацију изградња фабрике акумулатора од 14 милиона евра и помажемо предузеће и раднике кроз ресорна министарства и Kанцеларију за KиМ. Чинимо све да бисмо сачували комбинат – рекао је Петар Петковић.

Политика свршеног чина
Председник скупштинског Одбора за KиМ Милован Дрецун сматра да Приштина хоће да стави Србију пред свршен чин и правним насиљем оправда причу да је Трепча њихова:

– То је покушај да се политичким и правним насиљем наметне став да од једностраног проглашења независности, све што су привредни ресурси у власништву Србије, постаје власништво лажне државе Kосово и то покушавају да ураде и на северу KиМ.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!