Албански кланови у средњој Европи постају неприкосновени у пословима са дрогом. Репортер немачког листа “Штерн” Јонас Бренг пратио је путању од франкфуртске железничке четврти све до албанских политичара и на крају до човека кога називају “Пабло Ескобар Балкана”. Своју опасну одисеју забележио је у репортажи коју преносе “Вести”.
Албански картели спадају у најозлоглашеније у свету. На европском нарко-тржишту су последњих година знатно ојачали, јер посао са дрогама експандира, а посебно у Немачкој.
– О томе говори ова прича. О једној малој земљи у којој влада мафија и једној великој држави која не може да нађе начин да се заштити. О новинару Хоџи који јури мафијашког боса Балилија – започиње репортажу немачки новинар Јонас Бренг.
Прича о албанској мафији се враћа на социјалног радника Тома Холца, случајну жртву обрачуна између Албанаца и Срба у кварту око железничке станице у Франкфурту, док је био на редовној тури обиласка свог рејона.
Узалудна акција
Подржани од полицајаца Еуропола из Француске, Немачке и Швајцарске, преко годину дана су удружено пратили велики албански хероински картел који је оперисао из Лораха. Прислушкивали су мобилне телефоне, убацивали тајне агенте и константно надгледали Албанце. На крају је 450 полицајаца упало у ресторане, кафиће и станове у три земље и издато је скоро 100 потерница – чак је и СЕЦ био у акцији, испричао је шеф полиције у Лораху. Четири недеље касније је све било као и пре акције.
– То није ни засврбело шефове кланова у Албанији, они су једноставно послали нове људе – огорчен је Перзике.
Када је одједном чуо вриску, најпре је помислио да то “још један џанки прави од себе мајмуна”, како је испричао новинару.
Он се већ 13 година брине о зависницима у најпознатијем немачком нарко-миљеу и такве ситуације му нису нове.
Међутим, када је скренуо у Мозелштрасе, видео је групу мушкараца с бејзбол-палицама да трчи ка њему из албанског бара Коко Локо.
Затим су четири пуцња запарала ваздух и један метак је оборио Холца. Када је додирнуо леђа, осетио је нешто топло, клизаво на својим прстима.
“О, Боже, умирем”, помислио је он и одједном му се све зацрнело пред очима.
У кварту су многи мислили да ће одустати од посла, јер је скоро искрварио, али Холц је наставио да ради. То, уосталом, нису били његови пацијенти, наркомани, него “силе из позадине”, како је рекао Бренгу.
Холц при томе није мислио на мароканске уличне дилере, него на оне који хоће да преузму послове са кокаином и хероином у немачким градовима – на Албанце.
Они су се протеклих година проширили као пошаст. Мноштво играоница и кладионица је у њиховим рукама, а једна албанска безбедносна служба надгледа бројне ресторане и кафане у околини.
Франкфурт и Немачка су тако на почетку једног процеса који је у другим деловима Европе већ у току: албански картели у све већој мери отимају власт и послове од Турака и Руса.
Док се све више ресурса троши на одбрану од терориста, посао са дрогом цвета као никад раније. Само у кокаинском бизнису се заплењена роба од 2014. године широм света увећала за 70 процената.
Ако се тражи профитер тог бума, брзо се долази до албанских картела. Међутим, ко су ти људи, који су постали број један у послу тешком милијарде евра?
Када се шефу полиције у Лораху Валентину Перзикеу помену Албанци, његови бркови почињу да нервозно подрхтавају.
Иако то не би требало да га много занима, јер управо одлази у пензију, Перзике је песимиста и каже да мисли да је и сам заказао у тој ствари.
Округ Лораха је идиличан, опасан виноградима, одакле се пружа предиван поглед на Алпе и који је познат из реклама за чоколаду милка. И по дрогама, додаје Бренг.
На тој тромеђи са Француском и Швајцарском лежи једно од главних чворишта за европску трговину дрогом.
Ту, где се три државне границе топе у градску метрополу, кријумчари се много робе која затим проналази свој пут у велике градове западне Европе.
Дрога долази из различитих крајева света. Кокаин се допрема углавном морским путем из Јужне Америке, скривен у контејнерима и завршава у великим лукама.
Хероин стиже копненим путем за Европу из Авганистана преко Турске, и посебно преко балканске руте у правцу запада.
– Због тога су Албанци овде, јер је за њих ово чисти рај – каже шеф полиције Перзике. Пре неколико година он је учествовао у једној од највећих акција против албанског нарко-криминала.
Једно “бум” и – нема ме
Сваког јутра кад новинар Артан Хоџа уђе у купатило да опере зубе, проверава да ли га, доле у дворишту, чекају његове убице.
Хоџа провири иза завеса свог стана на седмом спрату, погледа низ улицу са стаблима акација, осмотри кафе са шареним сунцобранима и током лоших дана пита се како ће мафија то да изведе.
Хоџа би хтео да то ураде калашњиковим или да му подметну ауто-бомбу – у сваком случају нешто ефектно и брзо.
– Само једно “бум” и више ме нема! – поверио се Артан Хоџа новинару Штерна. Живот овог ТВ водитеља је угрожен јер у Албанији води шоу под називом “Џунгла”, који се бави темом о којој је у његовој земљи боље да се ћути. Реч је о мафији. Чим се укључе камере, овај новинар-истражитељ креће у акцију, критикује корумпиране политичаре, открива путеве кријумчарења, прозива имена картела и нарко-босова. Он је “оне-ман-схоњ” и једно је само необичније од онога што говори, а то је чињеница да је још увек жив.
Мрежа у Немачкој
Да се албански нарко-картели све више шире и у Немачкој, показују најновији подаци савезне криминалистичке службе БКА, по којима је у 2016. години у области организованог криминала забележен пораст од 85,4 одсто код осумњичених пореклом из Албаније, а оптужница гласи – међународна трговина наркотицима.
Б. Божин – Вести