Шест сектора који никако не би смели да буду приватизовани су снабдевање водом, ватрогасна служба, социјално и здравствено осигурање, гас и струја, и затвори.
Ово је поручио амерички аналитичар Алекс Хендерсон.
Како пише овај стручњак на порталу Алтернет, глобална криза која је 2008. почела крахом америчке финансијске корпорације „Лимен брадерс“, да би потом експлодирала и разорила бројне националне економије, за последицу је имала наметање оштрих мера штедње и стихијску приватизацију преосталих државних компанија и имовине, те јавних служби.
Наводи пример Грчке која је почела са продајом целих острва, као и Италије, чији је некадашњи премијер Силвио Берлускони желео да приватизује и римски колосеум. Свргнути египатски председник, Мухамед Морси, намеравао је да Катару да у концесију пирамиде, што је спречио генерал и актуелни египатски председник Абдел Фатах Ал-Сиси, преноси advance.hr.
Искуства Грчке, Шпаније, Италије, Португалије, Кипра и многих других земаља, али и Сједињених Америчких Држава, требало би да буду опомена свима да добро промисле одлуке о приватизацијама, упозорава Хендерсон.
Наиме, ово је само неколико случајева који су привукли медијску пажњу, али су од ових ексцентричних предлога још опасније тихе приватизације кроз јавно-приватно партнерство у секторима као што су здравство, школство или јавне службе, примећује амерички аналитичар.
Наводи пример и боливијског, трећег по величини, града Кочабамбе који је претрпео огромне тешкоће када је продато градско јавно водоводно предузеће једном приватном конзорцијуму, јер су се цене вишеструко повећале а сервис је искључен за оне који нису могли да плате већу цену.
У закључку Хендерсон износи оцену да искустава потврђују да јавне, друштвене, комуналне, државне, или какве год, само не приватне услужне компаније, ипак пружају бољу услугу по нижој цени.
Танјуг