Српски Фонд за развој, деценију уназад, уместо у државној служби био је у служби најмоћнијих тајкуна и партијских људи, а од две милијарде и сто тридесет милиона колико је отишло за кредитирање привилегованих, две трећине никада неће бити враћене, тврди за “Вести” потпредседник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић.
Путем тог Фонда, према његовим речима, и поред противљења новог министра привреде Саше Радуловића, настављена је пракса остваривања страначке и личне користи.
– О злоупотреби и утицају партијских моћника на пласмане говори и најновија одлука Управног одбора Фонда да се 1,5 милиона евра додели Агропословима лидера ЛДП-а Чедомира Јовановића, уместо да их добије 150 власника малих фирми у неразвијеним подручјима – указао је он.
Кредити Мишковићу, Богићевићу, Човићу, Костићу, Митровићу…
Делти Мирослава Мишковића додељено 1,2 милијарде динара, Фармакому Мирослава Богићевића укупно 731 милион, Рундап групи Војина Лазаревића 508 милиона, ФМП-у Небојше Човића 535 милиона, МК комерцу Миодрага Костића 300 милиона, YУ поинту тада Зорана Дракулића 280 милиона, ТВ Пинку Жељка Митровића 190 милиона. Тодор из Врњачке Бање добио је 80 милиона, Интеркомерц Горана Перчевића 359 милиона, Рубин Предрага Ранковића Пецонија 200 милиона.
Између 100 и 200 милиона пласирано је АТМ-у Топлице Спасојевића, Гемаксу Ђорђа Антеља и Металцу Драгољуба Вукадиновића, каже Кнежевић, иронично коментаришући да су то све “јадни почетници” из неразвијених подручја, као и да је према обиму средстава “најнеразвијеније подручје” био – Београд.
Кнежевић истиче да моћницима попут Мирослава Мишковића који су кредитирани нико ништа не може и нема санкција ако кредит не врате.
– Ту Пандорину кутију сада је отворио Радуловић и донео разумну одлуку да се преостала средства искористе за смањење пореза и доприноса свим предузетницима. Нажалост, Влада је није прихватила – каже он.
Говорећи о шеми ове, може се рећи државне пљачке, објашњава да су тајкуни и партијски моћници узимали јефтина средства и враћали комерцијалне скупље кредите, а Фонду нису морали да врате новац у ороченом року.
Без критеријума и гаранција
Годинама су сви кредити пласирани без критеријума и поуздане гаранције за враћање због чега ће Фонд неславно завршити са преко 1,5 милијарди ненаплативих пласмана. Никада није било теренске контроле трошења новца, док су се менична јемства гасила заједно с фирмама и дугови гомилали, указује Кнежевић на ситуацију у Фонду.
– Радило се по систему: фирма се региструје, повуку средства, а онда фирма нестане. Потпуно нетранспарентно, а новац је неретко дељен партијским колегама, путем страначких “сређивача” и по систему “ја теби ти мени”. Тако смо плаћали сви, а користили одабрани, а да апсурд буде потпун, финансирана је та разулареност и предизборне кампање странака на власти – каже Кнежевић дајући један у низу пример фирме Тодор која је добила кредит од милион евра, а, како тврди, 50.000 донирала партији Млађана Динкића.
Кнежевић пита и ко је дао сагласност да се већински приватном Симпу из Врања одобре огромна средства и које то законско упориште омогућава Фонду давање гаранција за кредите од 79 милиона евра, плус најновија гаранција у пословима Јата са Етихадом? Сматра циничном тврдњу актера афере да је у Управном одбору Фонда пола Владе, па је то и напад на Владу и примећује да ни нови чланови Владе нису одолели дискреционом трошењу буџетских средстава па предлажу докапитализацију Фонда.
– За чланове УО паре из Фонда биле су ничије, а за нас привреднике и грађане муком зарађени новац. Зар две и по милијарде евра проћерданих државних пара нису ничија брига? Одговор није могућ без одговорности одговорних. Макар и оних из Владе – закључио је Кнежевић.
Вучић: Фонд за развој неће бити укинут
БЕОГРАД, 12. новембра 2013. (Бета) – Потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је да Фонд за развој Србије неће бити укинут, али је најавио строгу контролу давања кредита.
“Неће више бити могуће да се узимају кредити (Фонда за развој) и да се за те паре купују јахте и авиони. То је радјено пре три, четири године када су велике демократе биле на власти. Знате ко има јахте и авионе”, рекао је Вучић у уторак увече на телевизији Б92.
Као пример таквог трошења новца од кредита, он је навео двојицу “тајкуна” чија имена није желео да помене, али је рекао да су узимали кредите и од банака и од Фонда за развој Србије.
На питање о којим људима је реч, Вучић је рекао да се против њих води истрага и да зато не жели да помиње имена, али да му је намера да градјанима објасни систем пљачкања државе.
“Имамо ненаплаћених пореза и доприноса скоро шест милијарди евра од тога четири милијарде потпуно ненаплативо”, рекао је Вучић и као највеће пореске неплатише поменуо команије Симпо, Галенику, Фармаком, Зекстру и Ветеринарски завод.
На питање да ли ће у фебруару бити расписани и превремени парламентарни избори, Вучић је рекао да се нада да се то неће десити.
Упитан да ли Влада Србије подржава рад министра привреде Саше Радуловића који је најавио укидање Агенције за помоцију извоза (СИЕПА), Вучић је рекао да је Радуловић најчешће у праву, али да му понекад недостаје такта.
“Ако је неко крив што се он налази на том месту, то сам ја. Надам се да ће прихватити ову врсту позитивне критике”, рекао је Вучић говорећи о Радуловићу.
Вучић је казао и да је задовољан радом министра финансија Србије Лазара Крстића.
Говорећи о економији, Вучић је рекао да очекује да ће следеће године Србија упркос тешкој економској ситуацији успети да смањи број незапослених, који се сада креће око 25 одсто.
“Ствари у економији се крећу у добром смеру, иако су и даље врло лоше”, рекао је Вучић и негирао да ће стотине хиљада људи остати без посла.
Гасовод “Јужни ток је веома важан пројекат на коме ће на пролеће директно бити запослено 25.000 људи”, рекао је Вучић говорећи о отварању радних места.
Вучић је рекао и да у јавном сектору ради више од 735.000 људи и да на њихове зараде одлазе 52 милијарде динара. Како је навео, из буџета Србије још одлази 50 милијарди динара за пензије и то српска привреда не може да издржи.
Вучић је рекао да је Влада Србије планирала да до јуна “заврши причу за 153 предузећа у реструктурирању”, то јест да се за те фирме надју стратешки партнери.
Фонд за развој Републике Србије
Чланови Управног одбора:
проф. др Зорана Михајловић – министарка, Министарство енергетике, развоја и животне средине
Лазар Крстић – министар, Министарство финансија
Саша Радуловић – министар, Министарство привреде
Александар Антић – министар, Министарство саобраћаја
др Јован Кркобабић – потпредседник Владе и министар, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике
мр Велимир Илић – министар, Министарство грађевинарства и урбанизма
проф. др Драган Гламочић – министар, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
Сулејман Угљанин- министар, Влада Републике Србије
Татјана Матић – државни секретар, Министарство спољне и унутрашње трговине и телекомуникација
Дејан Поповић – државни секретар, Министарство енергетике, развоја и животне средине
Председник
ИГОР МИРОВИЋ – министар,
Министарство регионалног развоја и локалне самоуправе
sve na goli otok
ala uzivaju i dele,kapom i sakom…
PREPORUCIOBI V UCICA KIM DUN UNU
ДИНКИЋ ЈОШ НИЈЕ ОБЕШЕН, ШТА СЕ ЧЕКА
Велеиздајнике на заслужени доживотни одмор на голи оток ! Издајнички трио се удружио са доказаним криминалцима и лажовчинама !
sto je cudno ,pa oni su ih doveli na vlast kako sad da ih hapse