Србија

Алге у ужичком водоводу одолевају прочишћавању воде

Ужице – Надали су се Ужичани, који већ девети дан пију воду из цистерни или флаширану, да ће третман водосистема обављен хлор-диоксидом решити њихове невоље. Али, анализе узорака тако прочишћене воде, јуче објављене, не иду тим надама у прилог. Овдашње алге се ни пред хлор-диоксидом сасвим не повлаче, па санација водоакумулације Врутци постаје неминовна.

То је могуће закључити на основу резултата анализа ужичке пијаће воде, које су претходних дана вршене у Институту за јавно здравље Србије у Београду. Ту су, биолошки и токсиколошки, испитивани узорци хлор-диоксидом пречишћене и дезинфиковане воде с два места: из резервоара ужичког постројења за прераду воде „Церовића брдо”,као и из овдашње градске водоводне мреже. Јуче су ти резултати представљени у Заводу за јавно здравље Ужице.

Како је речено, ниједан од та два узорка, ни после третмана хлор-диоксидом, још не испуњава услове о исправности воде за пиће, због присуства потенцијално токсичне алге Planthotrixrubescens тако да је здравствена неисправност потврђена. При томе, концентрација микроцистина LR је задовољавајућа, нижа од вредности које препоручује Светска здравствена организација. Одсуство микроцистина, истичу у ужичком заводу, показатељ је да становништво није било изложено овом цијанотоксину када су анализе започете, те да је мера забране употребе воде за пиће и припрему хране уистину превентивна, за што мањи ризик по здравље.

Према објашњењу Биљане Мијовић, директорке ужичког ЗЗЗЈ, дејство хлор-диоксида је донекле приметно у резервоару постројења „Церовића брдо”.

– То средство је успело да у постројењу смањи број ћелија алги, са око 10.000 на 7.700 по литру, али је у градској водоводној мрежи после третмана знатно повећан број тих ћелија, са само 1.000 на 22.000. Могући разлог за толико повећање тог броја је нагомилавање ове цијанобактерије у мрежи после вишедневног протицања, будући да се она није довољно испрала. Може се, стога, рећи да је мали помак третманом направљен, с тим што резултати указују да се за будуће безбедно водоснабдевање града посебна пажња мора посветити санацији језера Врутци – напомиње Биљана Мијовић.

Продужују се, дакле, ужичке невоље с неисправном пијаћом водом, потрајаће период с цистернама и флашама. У Заводу за јавно здравље најављују да ће се редовно узорковати вода у мрежи и убудуће два пута седмично слати у Београд на биолошке и токсиколошке анализе. А други нужни послови, међу којима је и санација алгама прекривеног језера, у рукама су градске управе и ЈКП „Водовод”.

Б.Пејовић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!