Боинг 777 погодила концентрација ракетних „шрапнела“ која се у стручном жаргону назива „скалпел“
Директор „Алмаз-Антеја“ Јан Новиков одбацио оптужбе из Кијева да су његови експерти користили „монтиране снимке“ и указао да су се амерички сателити у то време налазили – изнад Украјине
ЧУВЕНИ руски ракетни концерн „Алмаз-Антеј“ објавио је: ако је малезијски Боинг над Донбасом оборен зенитним ракетним системом – онда је то могла да буде само ракета 9М38 (М1) коју користе системи „Бук-М1“.
Овоме је додао: у том случају је ракета могла да буде лансирана са положаја нешто јужније од насеља Зарошћенскоје.
Стручњаци „Алмаз-Антеја“ су нагласили да су у својој анализи користили податке добијене од „међународне комисије“ која у Холандији истражује узроке трагедије. И указали: да та ракета није могла да буде лансирана из града Сњежноје.
Стручњаци „Алмаз-Антеја“ су посебну пажњу посветили брзини и површини оплате авиона коју су оштетили ударни „шрапнели“ ракете 9М38 (М1). Њихов закључак је да је постојала „велика концентрација“ шрапнела“, толика и таква да је била у стању да разори било који део трупа авиона“.
Та и таква концентрација се – тврде руски експерти – у њиховом жаргону назива „скалпелом“. Зато што се у њему концентрише преко 40 одсто масе свих „шрапнела“ и око 50 одсто целокупне енергије експлозије ракете.
Из „Алмаз-Антеја“ тврде да су трагове дејства „скалпела“ са великом поузданошћу идентификовали по оштећењима малезијског Боинга. Одатле је и изведен основни закључак: ако је био оборен ракетним системом „Бук“ – онда је била искоришћена ракета 9М38 (М1).
Други најважнији закључак је да је ракета била усмерена тако да „пресече лет авиона“.
Стручњаци „Алмаз-Антеја“ указују да је курс ракете био: 72-78 степени по хоризонтали и 20-22 степена „у вертикалној равни“.
„Само такав положај и лет ракете може објаснити карактер свих оштећења и начин на који је дошло до разарања конструкције авиона. Управо укрштање лета авиона и лета ракете под тим углом показује да је сама ракета могла да буде лансирана са положаја јужније од Запрошћенског. И то из „квадрата“ величине 2,5х3,5 километара“ – подвлачи се у експертизи „Алмаз-Антеја“.
По речима његовог директора Јана Новикова, његов концерн је све своје налазе већ предао Холандији и „међународној комисији“.
Новиков је, иначе, најодлучније одбацио украјинске тврдње да је „Алмаз-Антеј“ у својој анализи користио „монтиране снимке“.
Новиков је, у том контексту указао да су се амерички сателити у време трагедије малезијског Боинга 777 налазили – изнад Украјине.
Факти