Председник Србије Александар Вучић изјавио је за Политико, на маргинама Минхенске безбедносне конференције, да га у настојањима за постизањем споразума са Приштином, који можда неће бити популаран у домаћој јавности, пре мотивише виши циљ, него дневна политика.
Споразум мора да буде постигнут, истиче Вучић и додаје:
„У супротном ћемо се суочити са катастрофом. Ја верујем у нечију заоставштину, то бих волео да видим“, казао је Вучић, цитира га Политико.
Бриселски сајт је у опширном тексту објавио разговоре које је њихов новинар током трајања конференције у Минхену водио са Вучићем, председником и премијером самопроглашеног Косова Хашимом Тачијем и Рамушем Харадинајем, као и председником Црне Горе Милом Ђукановићем.
У тексту „О Косову: Три председника и премијер“, део посвећен Вучићу носи поднаслов „У потрази за заоставстином“ и у њему се наводи да је Вучић „јасно ставио до знања да се неће враћати за преговарачки сто све док Косово не укине тарифе од 100 одсто наметнуте на српску робу прошлог новембра као одговор на напоре Београда да блокира чланство Приштине у полицијској агенцији Интерпол“.
Вучић је поручио да ће се, ако тарифе буду укинуте „одмах вратити у Брисел“ како би наставио дијалог.
На то је уследила новинарска опаска да је Харадинај, за којег „Политико“ наводи да је „покретачка сила која стоји иза тарифа“, казао да ће оне бити укинуте тек након спостизања коначног споразума.
„Мислио сам да је неодговоран, али не и да је толико неодговоран“, одговорио је Вучић.
Наводи се да је председник Србије „позвао спољне силе да изврше ‘позитиван притисак’ на све стране – јасно стављајући до знања да желе да виде споразум и пружајући подстицаје који би могли да доведу до његовог постизања, али је потом додао“:
„То се више тиче нас, Срба и Албанаца, да будемо искрени“, рекао је Вучић.
Наводи се и да је српски председник казао да „две стране треба да буду слободне да разговарају о повлачењу заједничке границе“, иако је, по оцени Политика, „разговор о могућој размени територија покренуо осуде у региону и поделио међународне силе“.
У тексту се даље наводи да је „Вучић умањио ентузијазам ЕУ око идеје да би споразум о Северној Македонији могао да створи моментум за решење између Србиеј и Косова“.
„То показује да су Европи потребне неке добре вести, више него што је нешто много важан у погледу ситуације између Београда и Приштине. То не може да се пореди… То је 100 пута теже“, казао је Вучић.
„Политико“ оцењује да је у вези са „жучном јавном дебатом“ Вучића и Тачија у Минхену, „добра вест да се они баш не слажу“ и да је то отприлике једино око чега су се сложили.
Портал оцењује да је дебата „јасно показала колико ће им бити тешко да дођу до мировног споразума, чак и две деценије после рата“.
Бриселски сајт наводи да су „и Тачи и Вучић казали да је њихова размена мишљења у лошем расположењу била корисна зато што је покопала било какву лажну наду да ће они брзо постићи споразум“, али и подсећа да се они и даље суочавају са снажним западним притиском да наставе даље“.
„Вучић и Тачи су размењивали оптужбе везане за рат и расправљали се око тога ко је крив за актуелни прекид дијалога уз посредовање ЕУ, намењеног разрешавању разлика. Али, ЕУ и САД траже од лидера да изгладе ствари. Доналд Трамп им је писао писма охрабрујући их да теже споразуму, којим би била подвучена црта испод последњег у серији ратова због којих се Југославија распала 90-их година прошлог века“, пише у тексту.
Наводи се да би, „када је у питању ЕУ, споразум у великој мери смањио шансе оживљавања замрзнутог сукоба између Србије и Косова“, као и да су „и ЕУ и САД решени да вежу Западни Балкан снажније за Запад, смањујући тако утицај Русије, Турске и других ривалских сила у региону“.
„Западни лидери надају се да ће окончање дуготрајног спора између балканских суседа Грчке и сада преименоване Северне Македоније охрабрити Косово и Србију да следе пример“, наводи се у тексту
Танјуг
Diletantsko lupetaranje. Nista ne zna, nista ne ume, potpuno nesposoban za bilo sta sem za pljacku, lupetara i potpune besmislice. Ovo nije predsednik, ovo je ulicarski jajara sibicar.
Наша планета Земља свакодневно се окреће стално са истока на запад неуморно и беспрекорно. За ралику од ње, наша власт се окреће од случаја до случаја и од једне до друге потребе и намене, а мисли да се све окреће око ње. Можда , а зависи и од инф узије свога народа и још:
♣ Код нас влада парламентарна демократија. Најважније одлуке за нашу земљу се доносе у Бриселу.
♣ Парламент за некога је пијаца, а за другог државна јасла. Зависи о каквој се стоки ради!
♣ Влада формира армију. Припрема армију-незапошљених.
♣ Разлика између бабе из „Снежана и седам патуљака“ и Владе је што баба Снежану је тровала јабуком, а Влада нас трује својим успесима.
♣ Србија је била независна до Слободана Милошевића, а потом постаје вазал Америке и ЕУ. Сада већина из Србије се стиди „својих“ нечасних властодражаца, а Србија тоне у слугеранство.
♣ Демократска странка би требало да буде на власти најмање док Драгољуб Мићуновић не оде у „пензију“, ако може и дуже!
♣ Код нас дође неко време, „клан се кланом избија“.
♣ Пети октобар 2000. године се не враћа, Још траје.
♣ Ако нам је следећа власт Богом дана, нека нам је, у наредном периоду, Бог у помоћи.
♣ Уколико је политика курва, како народ каже, онда држава може бити јавна кућа.
♣ Ако већ привреду нећете погурати напред, немојте је гурати ни у страну.
♣ Ако они који обилазе контејнере направе удружење биће респектабилна снага у свим преговорима од центре за социјалну заштиту и синдиката.
♣ Прво су нам увели демократију, као колективну несрећу, а затим су дошли до изражаја нечије личне способности.
♣ Економски проблеми Србије су преувеличани. Стално су под лупом ММФ-а.
♣ Више не важи оно…сјаши Мурта да узјаше Курта. Сада може Курта и преко Мурте.
♣ Наша влада није способна чак ни да падне.
Siguran sam da je i ovaj kupio diplomu fakulteta. To vidio od njega Nikolic pa to isto uradio.
Nije on kupio diplomu već je bubao gradivo napamet. Ko god uči napamet veoma brzo zaboravi to što je nabubao. Mnogo pesmica smo svi mi morali naučiti napamet u osnovnoj školi i ko se još seća bilo koje pesmice? Sam je rekao da je, dok je studirao, čitao knjige po trideset puta. Pametan student nema ni potrebe ni vremena da čita bilo koju knjigu više od pet puta. Nije ni čudo što je studirao šest godina. Najbolji student, kakvim se predstavlja, završi studije pre roka, ili bar u roku.
Na internetu se može pronaći članak KOMADANJE SRBIJE: IZNENADNA NOVČANA I POLITIČKA PODRŠKA ZAPADA UVEK JE VEZANA ZA IZDAJU….
U članku je navedeno ko ga je, i s kojim zadatkom, doveo na vlast. Iz samog podnaslova sasvim je jasno da obavlja zadatak koji je dobio, na nesreću Srbije i srpskog naroda. Neshvatljivo je da Ustavni sud (izuzev četvoro časnih sudija, kako to u televizijskom intervjuu navodi akademik Kosta čavoški) nije proglasio neustavnim Briselski sporazum i sprečio očigledno ugrožavanje teritorijalnog integriteta države.