ПОВЕЋАЊЕ производње електричне енергије из обновљивих извора и повећање енергетске ефикасности најважније су ставке, како би Србија имала довољно струје у будућности. Цела Европа прелази са електрана на угаљ, чак и оног најквалитетнијег, на производњу електричне енергије из обновљивих извора.
– То значи да и ми морамо да почнемо да тражимо супституцију за угаљ и да се окренемо да производимо више струје из обновљивих извора, као и да повећамо енергетску ефикасност, јер ми сада око 30 одсто енергије тренутно „бацимо“ – навела је министарка Михајловић. – Цена изградње капацитета који користе обновљиве изворе, током последњих 10 година значајно смањена и да је сада једнако конкуретно правити термоелектрану на угаља као, на пример, ветроелектрану.
ИЗМЕНЕ ЗАКОНА
Ресорно министарство радиће на изменама Закона о ефикасном коришћењу енергије и формирању фонда за енергетску ефикасност, јер постоји много простора да ту област унапредимо, као и новац из европских фондова, рекла је министарка Михајловић
Према речима министарке Михајловић, за Србију је важно да ревитализујемо велике хидроелектране и да градимо нове, као што су хидроелектране на Дрини, где је формирана заједничка компанија са РС у којој ЕПС има 51 одсто власништва. Овај пројекат је важан због региона, како бисмо коначно изашли из својих уских оквира и урадили нешто што је добро за све у региону.
– Када је реч о малим хидроелектранама, ради се нови катастар, који треба да покаже где је могуће, а где не би могле да се граде МХЕ – казала је Михајловић. – Око 60 одсто потенцијала обновљивих извора енергије чини биомаса и да би она могла да се користи много више и за производњу електричне, али и топлотне енергије.
Новости