Заштитник грађана Саша Јанковић саопштио је да нацрт закона о полицији даје непримерена овлашћења министру и води политизацији полицијских послова. Јанковић је у мишљењу достављеном МУП-у навео да је нужно унапредити нацрт закона о полицији, јер су поједина битна питања уређена на штетан начин за остваривање права грађана (и припадника полиције), за правну сигурност и примену закона.
„Грађани имају право и интерес да полицијски послови буду обављани без политичког утицаја, те је у том смислу у интересу грађана да се гарантује, заштити и оствари оперативна независност полиције”, навео је Јанковић у мишљењу, које је објављено на сајту заштитника грађана, преноси Танјуг.
Нацрт, према његовом мишљењу, на више места министра овлашћује да управља и непосредно утиче на конкретне полицијске задатке и послове, а такође има непримерено велики утицај на кадровску структуру полиције. Улога министра примеренија је улози директора полиције, због чега нацрт представља пут ка политизацији полицијских послова и уопште полиције, мишљења је Јанковић.
Он додаје да нацрт ствара основ за појачани степен присиле према грађанима и проширивање овлашћења полиције, које није праћено адекватним гаранцијама против злоупотребе, науштрб права и слобода грађана.
Јанковић наводи да нацрт омогућава произвољност при безбедносним проверама, на штету Уставом зајемчених права грађана, пре свега права на рад, образовање, имовину и заштиту података о личности. Заштитник наводи и да нацрт омогућава да поједини запослени стекну права која немају основ у отежаним условима рада, те да оставља могућност да широк круг запослених у Министарству остварује право на бенефицирани радни стаж, а да то нема упориште у условима рада.
Нацрт, сматра Јанковић, не решава питање одговорности за „цурење” информација из истраге и њихово пласирања у јавност којима се вређају права грађана, што је већ уобичајена појава. Он има примедаба и на одредбе у поглављу које се односе на контролу рада, па предложена решења не представљају јасно дефинисане облике демократске контроле рада полиције.
Иако Министарство унутрашњих послова неће коментарисати мишљења и ставове заштитника грађана због поштовања процедуре, како су у овом министарству навели за „Политику”, специјални саветник министра унутрашњих послова Амадео Воткинс објашњава да коментари заштитника нису резултат препознавања околности тренутка у којем се дешава сложена реформа полицијског система, који укључују и решења и мишљења других државних органа, попут министарстава рада или државне управе и локалне самоуправе.
– У процесу писања нацрта закона консултован је велик број учесника, пре свега стручњака, и готово све примедбе институција као што је ОЕБС узете су у обзир, нарочито када је реч о осетљивим питањима попут унутрашње контроле – истиче Воткинс.
Он додаје да једним законом није могуће све регулисати, јер би имао 2.000 чланова и постигао би се потпуно супротан ефекат.
– То што се нешто уређује правилником никако не значи да нема контроле, јер сваки такав правилник пролази контролу и сагласност Владе Србије. Нацрт закона ни на који начин не даје шира овлашћења полицији и министру унутрашњих послова у односу на актуелни закон, већ их напротив смањује. Чињеница је да су овим нацртом прописана боља законска решења од оних која сада постоје, а то су приметили људи из стручних и професионалних кругова. МУП ће пре упућивања финалне верзије нацрта на седницу Владе Србије размотрити све примедбе које до тада стигну – истиче Воткинс.
Д. И.
Политика
POSTOJI JEDAN VIC DA U POLICIJSKOJ STANICI NA SASTANKU PITAJU SAOBRACAJCI KOMANDIRA STA DA RADE JER NEMAJU VISE BALONA ZA DUVANJE KONTROLU ALKOHOLA ON ONAKO PAMETAN KAZE IDITE U APOTEKE I KUPITE KURTONE ONI CE BITI ADEKVATNI ETO JOS DA IM PO ZAKONU PODELE SVAKOM NA SVOM REJONU PO TUCE KONDOMA I DA POCNU DA NAS KARAJU JER TO NAM VEC RADE U ZDRAV MOZAK MISLE DA JE NAROD POSTAO DEBILAN MALO SU SE ZAJEBALI OVI POLITICARI ZABORAVILI SU KAKO JE ISTA TA POLICIJA REAGOVALA KADA JE MILOSEVIC PAO SA VLASTI