Економија

Аматеризам 2.

Шта је капитал, имовина тих пропалих комбината? Па – земља. Оранице. Необновљив, чак и оскудан ресурс Србије. И како га министар Динкић продаје – директном понудом. По којој цени? Никада бољој, каже. А ко је то рекао? Тржиште? Тендер? Лицитација? Не. Он се договорио и парафирао

Признајем, обрадовао сам се реаговању Службе за односе са јавношћу Министарства финансија и привреде, на мој уводник од суботе 19. јануара. У њему сам, само да подсетим, све ово што ради господин министар Млађан Динкић с продајом наше земље шеику, односно његовој фирми, а можда и држави Уједињени Арапски Емирати, ко зна, назвао аматеризмом.

Његова служба, пошто том успеху нисам аплаудирао, него сам замерио на недовољној припремљености и осмишљености таквог потеза, по сопственој процени, рекао да је „уметнички дојам” тог потеза – неприхватљив. Владом и њеним ставовима – нисам се бавио. Сад што министар Динкић себе доживљава као владу, па у реаговању (недеља 20.) пише да „Влада Србије ни од чега није одустала”, његов је проблем. Он може да буде – све. Па и влада.

Није ми циљ био ни да оспорим нити да доведем у питање тај пословни потез, мада ми то нико у овој још слободној земљи не може оспорити, већ да укажем на трапавост у вођењу озбиљних државних послова и заступања интереса свих становника ове земље. Је ли министар Динкић задовољан када се побуни врх северне покрајине? Нека буде и из политичких разлога. Суверено право. Али, да паори запуцају на састанак са њим и Кнежевићем да би их он, Динкић, потанко информисао о томе како им још од прошле године стоји на располагању 16.500 хектара државне земље, коју су користили пропали комбинати, а коју он продаје шеику, више је него аматерско образложење и успутна замерка новинару „Политике” да влада ни од чега није одустала. Министар, влада, свеједно, ипак, нису одустали до краја. Шеику нуде 2.500 хектара државне земље у приобаљу Саве.

И сада делић оног што није било, а требало је да буде у прокаженом, готово безазленом уводнику, који је засметао министру Динкићу. Прича о томе како се продаје капитал пропалих седам комбината и како то није незаконито, јер је реч о државној имовини, коју су неки „мангупи” из наших редова проћердали, па сада министар Динкић мора да их пошто-пото „уда”, није ништа друго до још једна замена тезе. Шта је капитал, имовина тих пропалих комбината. Па – земља. Оранице. Необновљив, чак и оскудан ресурс Србије. И како га министар Динкић продаје – директном понудом. По којој цени? Никада бољој, каже. А ко је то рекао? Тржиште? Тендер? Лицитација? Не. Он се договорио и парафирао. И ми треба да му верујемо да је постигао максимум. Што бисмо? Много тога је обећао и није се догодило. Памтимо много тога, јер он није од јуче у политици.

И још један детаљ, ништа мање важан. С ким је министар Динкић склопио међудржавни споразум – са шеиком, његовом фирмом или државом, која се зове Уједињени Арапски Емирати. А то није за исход приче безазлена ствар. Свака част том човеку, али он се појављује у троструком „издању”. Мене занима мој министар, који би да мене, моју децу и унуке, продајући ово мало зиратне земље, „усрећи” у наредних 30 година, а можда и дуже.

Хвала лепо, господине министре, али тај мандат – немате.

Што нисте на исти начин продали туце фабрика у реструктурирању, па да вам сви честитамо, него најплодније оранице за чију судбину нисте марили када су их претходни власници проћердали по четири пута нижој цени. Били сте у власти у минулих десет година. Што нисте дигли глас против растакања тих комбината?

 
Слободан Костић
Политика
Фото Д. Јевремовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!