Након објаве нових санкција Русији, Американци у великим количинама купују руске “калашњикове”, јер се боје да би то оружје ускоро могло да нестане из продавница.
Како наводе амерички медији, након задњих санкција уведена је забрана увоза у САД производа концерна “Калашњиков”, који улази у састав државне корпорације “Ростех”. При томе је продаја и употреба оружја, које се налази на територију САД, и даље допуштена.
Становници многих држава желе да купе аутомат “калашњиков”, јер сматрају да ће ускоро поскупити или нестати из продаје.
– Продајемо производе концерна “Калашњиков” и они јако брзо нестају, истиче Роберт Келер, представник мрежа трговина оружјем “К-Вар корп”.
Према његовим ријечима, на валу популарности “калашњикова” повећана је и продаја другог оружја које подсећа на тај руски аутомат.
Сматра се да су “калашњиков” и његове различите модификације најраспрострањеније стрељачко оружје на планети.
Према подацима државне корпорације “Ростех”, у коју улази и концерн “Калашњиков”, током последњих 65 година у свету је пуштено у продају око 100 милиона јединица овог аутомата.
СРНА
Umesto plata koje im duguju,BEDNICI IZ SRPSKE NAPREDNE STRANKE radnicima nude – GROBNICE!
JP „Beli izvor“ prebija dugovanja sa radnicima tako što im umesto neisplećenih zarada iz prošle godine daje u zakup grobna mesta u gradu,
Zaposlenima se u proseku duguje oko 120.000 za tri zaostale plate iz 2013. godine. Da bi rasteretili budžet za isplatu minimalaca koji od Nove godine dobijaju svi radnici, rukovodstvo JP “Beli izvor” je došlo na ideju kako da sa radnicima prebiju dugovanja.
Kome treba raka
– Ponudili su nam da zakupimo grobno mesto u Vrnjačkoj Banji. Za sebe i članove porodice. Samo se dvoje ljudi prijavilo. Ostali ne žele da budu sahranjeni na groblju u Vrnjačkoj Banji – kaže Milovan Ristić, predsednik Samostalnog sindikata u JP “Beli izvor”. Ristić ističe da mnogi radnici ne žive u Vrnjačkoj Banji i da bi više voleli da budu sahranjeni u selu u kojem žive. Cena zakupa grobnog mesta u Vrnjačkoj Banji je 20.000 dinara, a ukoliko žele da zakupe sa okvirom za dva spojena groba, onda je 52.000 dinara.
Osim što su im u nadležnosti groblja, ovo preduzeće se bavi vodosnadbevanjem i čišćenjem Vrnjačke Banje, ali i upravljanjem pijacom.
Dejan Pecić, predsednik Sindikata „Nezavisnost“, kaže da je ovakva ponuda njihove firme i tužna.
– Postoji desetak krivičnih prijava koje smo podneli protiv direktora jer smo pronašli da je oko trideset zgrada u Vrnjačkoj Banji nelegalno priključeno na vodovodnu mrežu. Niko ništa ne preduzima, a radnicima se nude grobna mesta za zaostale plate – kaže Pecić, dodajući da “Beli izvor” mesečno plaća 3,2 miliona dinara za reprogram duga za neplaćene poreze i doprinose radnicima za period od tri godine.
Verica Babić, v.d. direktora JP “Beli izvor”, kaže da je kolegijum “Belog izvora” zbog zaostalih plata odlučio da radnicima ponudi neku vrstu kompenzacije.
– Poslato je obaveštenje radnicima na koji način oni ili članovi njihovih porodica mogu da kompenzuju zaostale plate ZA GROBNA MESTA.