НЕБО над Кином овог 9. јануара запарао је блесак који се видео до – Пентагона.
Кинези су испробали сопствену хиперсоничну летелицу, знатно раније него што су познаваоци то очекивали. Она се креће десет пута брже од звука, а западни стручњаци тврде да је вероватно лансирана са ракете-носача, на висини од 100 километара или мањој. Да би се лет окаракрерисао као хиперсоничан, неопходно је да се постигне брзина пет пута већа од брзине звука.
Такву летелицу, с обзиром да не залази у свемир, знатно је теже открити него стандардну интерконтиненталну балистичку ракету. Све ово није уперено против америчке противракетне одбране, поручили су званичници у Пекингу.
– Уобичајено је за Кину да спроводи научне експерименте унутар својих граница. Тестови нису били уперени ни против које специфичне мете – саопштило је кинеско министарство одбране.
Кина је тако постала друга земља на свету која је испробала овакву летелицу. „Боингов“ апарат „Икс-51“ већ је имао неколико летова, али је само један, пролетошњи, био у потпуности успешан. Руси имају програм хиперсоничних летелица још од совјетског времена, а у Москви се надају да би током наредне деценије прве од њих могле да уђу у војну употребу. Зато се стручњаци помало и чуде – откуд Кинези тако брзо у тако високим „облацима“?
У САД, умирују јавност да америчка ваздухопловна технологија неће у ближој будућности моћи да буде надмашена. Чак и кинески лист „Чајна дејли“ преноси изјаву свог „американолога“ да су Сједињене Државе и даље у предности, у области стратегијског, као и конвенционалног наоружања, јер одавно у све то улажу огроман новац.
Новости