АМЕРИКАНЦИ живе у највећем дужничком мехуру у историји света.
Крајем 1980. је укупни дуг државе, заједно са дуговима становништва, био тек нешто већи од 3 трилиона долара. А данас је премашио 41 трилион долара!
Ово значи да се у међувремену – од момента када је Роналд Реган био изабран за председника САД – повећао безмало 14 пута.
И неки амерички експерти сматрају да Сједињене Државе полако али сигурно стежу омчу око властитог брата, иако већина њихових грађана то не схвата.
Према 720 Global, 1980. године је на сваку америчку породицу отпадало по 38,552 долара дугова.
Данас онај 41 трилион оптерећује са по $329.961,34!
У 41 трилион су укључени федерални дугови САД, дугови америчких савезних држава, градова и насеља, као и „лични дугови“. Као што се види, у ту суму нису укључени корпоративни дугови.
САД су као држава фактички без гроша. Излаз су нова задуживања и – још бесомучније штампање долара.
А у Америци се и даље долари арче на свашта. Ево два примера:
• Припадници Оружаних снага САД на „вијагру“ годишње троше 42 милиона долара.
• Укупни расходи на отклањање „мушких проблема“ достижу 84 милиона долара (пре шест година су били још већи – $294 милиона).
Мехур на америчким берзама посебно је велики и опасан. Како објављује Zero Hedge, показатељ CAPE индекса S&P 500 био је већи само крајем 90-их година. Данас је, заправо, на нивоима на којима је био уочи Велике депресије.
За протеклих десет година, корпорације S&P 500 су вратиле више новца акционарима за рачун откупа акција и дивиденди, него што су они зарадили.
Стручњаци тврде да су финансијска тржишта САД сада подложнија катастрофи него што су била 2008-ме.
Почетком ове године је Бил Грос оценио да је финансијски систем САД сличан камиону натовареном нитроглицерином који поскакује по неравном путу.
Са овом проценом се тешко не сложити. Не постоји никакав начин да се све заврши хепиендом.
Гозба се финтама Система федералних резерви може још мало продужити, али ће се ружно завршити.
„Светски дуг“ је тренутно 217 трилиона долара.
Факти