ДОНАЛДУ Трампу још не дозвољавају да ни полукорак направи према Русији, али се у Вашингтону увелико мешају геополитичке карте.
Водећи експерт Института „Брукингс“ – Мајкл О’Хенлон – јавно је посаветовао САД и врху NATO да са Русијом закључе нове споразуме о безбедности у Европи који би укључивали и давање „трајног неутралитета“ земљама попут Украјине, Белорусије, Молдавије, Грузије и још неких.
О’Хенлон се огласио на овакав начин са страница познатог листа америчког крупног капитала The Wall Street Journal. И предочио: то би „смањило ризик супарништва и избијања чак и при даљем ширењу NATO“.
Он је подсетио да је управо ширење западне војне алијансе „фундаментални узрок проблема“ у односима Запада са Русијом.
Проценивши да западне земље никада неће напустити своје „демократске пријатеље попут Украјине и Грузије“, указао је да постоје ефикаснији начини да им се помогне:
„Дошло је време да западне земље покушају да преговорима обезбеде нове споразуме у сфери безбедности за неутралне земље Источне Европе. У темељу ове концепције био би трајни неутралитет, бар што се тиче формалног чланства у организацијама створеним ради заједничке одбране. Имам у виду земље које унутар лука који спаја север и југ Европе. То су: Финска, Шведска, Украјина, Молдавија, Белорусија, Грузија, Јерменија и Азербејџан, Кипар плус Србија. Можда и неке друге балканске државе“.
О’Хенлон је чак предложио и редослед: „Прво треба у оквирима NATO започети преговоре о томе, а потом у њих укључити побројане неутралне земље. После свега тога се могу започети и формални преговори са Русијом“.
„Нова архитектура безбедности, по његовом мишљењу, мора укључивати и обавезу Русије и NATO да осигурају безбедност Украјине, Грузије, Молдавије и других побројаних земаља.
О’Хенлон подвлачи да у Русији на ширење NATO гледају као на увреду и на превару бившег непријатеља који се примакао њеним границама.
Он, упркос томе, закључује и сугерише:
„Мора се покушати са таквим преговорима. Јер, само велика и смела идеја може Трампу дати реалну прилику да америчко-руске односе побољша и усмери их повољнијим курсом“.
Факти