Највиши официр америчке војске упутио је изазов следећој генерацији војника да припреме америчку војску за борбу у будућим ратовима који неће много личити на ратове данашњице.
Армијски генерал Марк Мајли, председавајући Здруженог генералштаба оружаних снага САД, представио у свом говору мрачну слику света који постаје све нестабилнији, са великим силама које намеравају да промене глобални поредак. Поручио је кадетима који дипломирају на Војној академији САД у Вест Поинту да ће они сносити одговорност да се постарају да Америка буде спремна.
– Потенцијал за значајан међународни сукоб између великих сила се повећава, а не смањује. Свако надметање са којим смо имали искуства последњих 70 година, брзо се затвара, а Сједињене Државе ће, у ствари, већ бити изазване у сваком домену ратовања – свемира, сајбер простора, поморства, ваздуха и, наравно, копна.
Америка, рекао је, више није неприкосновена глобална сила. Уместо тога, у Европи је тестира руска агресија, у Азији драматични економски и војни раст Кине, као и нуклеарне и ракетне претње Северне Кореје, а на Блиском истоку и Африци нестабилност коју доносе терористи. Правећи паралелу са оним што војни званичници виде у рату Русије против Украјине, Мајли је рекао да ће будући рат бити веома сложен, са неухватљивим непријатељима и градским борбама за које је потребно прецизно оружје дугог домета и нове напредне технологије. САД су украјинској војсци журно већ послале нове, високотехнолошке дронове и друго оружје – у неким случајевима опрему која је била тек у раним прототипским фазама. Оружје као што су беспилотне летелице Камиказе “Свичблејд”, које се лансирају “с рамена”, користе се против Руса, иако су још у фази развоја, преноси Глас Америке извештај АП.
И како се рат у Украјини померио – од неуспешне битке Русије да заузме главни град Кијев у оштру урбану битку за градове у источном региону Донбаса – тако се повећала и потреба за различитим врстама оружја. Почетне недеље рата биле су фокусиране на прецизно оружје дугог домета као што су пројектили “Стингер” и Џавелин”, али сада је нагласак на артиљерији и повећању испорука хаубица. И током наредних 25 до 30 година, фундаментални карактер рата и његовог оружја наставиће да се мењају. Америчка војска, рекао је Мајли, не може да се држи старих концепата и оружја, али мора хитно да модернизује и развије снагу и опрему која може да одврати или, ако је потребно, победи у глобалном сукобу. А дипломирани официри, рекао је, мораће да промене начин на који америчке снаге размишљају, тренирају и боре се.
Као будући војни лидери, рекао је Мајли, новосковани потпоручници ће се борити са роботизованим тенковима, бродовима и авионима, ослањајући се на вештачку интелигенцију, синтетичка горива, 3-Д мануфактуру и људски инжењеринг.
– Ваша генерација ће носити терет и одговорност да одржи мир, да обузда и спречи избијање рата великих сила – рекао је он.