ГЕРТ ПОЛИ у нтервјуу DWN: Судећи по томе како на њеној територији делују специјалне службе савезника – Немачка је и даље окупирана земља. Немачка и немачки политичари и компаније и даље су приоритетни „објекти” америчких служби, а то није од јуче. Стога Американци захтев Меркелове да две земље закључе антишпијунски споразум никада нису схватали озбиљно
САД у целом периоду после 1945. живе у уверењу да у Немачкој имају посебна права и привилегије. То се нарочито односи на телекомуникације и сферу безбедности – указао је Поли који је један од водећих европских експерата за шпијунажу
Шеф BND Герхард Шиндлер признао да његова обавештајна служба зависи од „америчких и британских колега, а не обрнуто”
АМЕРИЧКЕ специјалне службе несметано делују у Немачкој као да је та земља и даље окупирана од западних ученика у антихитлеровској коалицији – изјавио је оснивач и бивши шеф аустријске Федералне агенције за заштиту државе и борбу са тероризмом Герт Поли.
Он се и данас сматра водећим европским експертом за антитерористичке активности, обавештајно деловање и индустријску шпијунажу, а цитирану оцену је изрекао у интевјуу Deutsche Wirtschafts Nachrichten. При том је указао:
„Негодовање на политичкој сцени Немачке поводом „Сноуденовог досијеа” који је потврдио да се НСА (америчка електронска шпијунажа) бавила масовним праћењем у самој Немачкој – било је искрено , а се засад све свело на „пуштање паре”. Припрема „антишпијунског споразума” са САД, који је иницирала Ангела Меркел, негде се заглавила, а истрага поводом прислушкивања саме канцеларке је прекинута због недостатка доказа. Ово значи да у Немачкој и даље не постоји тајност електронске преписке, а да влада за две године није предузела никакве мере да спречи нова цурења информација. Недавни упад у компјутерски систем Бундестага то само потврђује”.
Према Полијевим речима, пресретањем и праћењем се у Немачкој баве НСА (америчка Агенција за националну брзбедност) и британска тајна служба Центар за владине везе (GCHQ).
Шеф BND Герхард Шиндлер признао је да његова обавештајна служба зависи од „америчких и британских колега, а не обрнуто”.
Поли је своју оцену да САД газдују у Немачкој додатно разјаснио, рекавши:
„САД у целом периоду после 1945. живе у уверењу да у Немачкој имају посебна права и привилегије. То се нарочито односи на телекомуникације и сферу безбедности”.
Зато је немачка шпијунажа – открио је Поли – и даље окренута углавном према Истоку и служи одбрани од руске (раније совјетске) шпијунаже.
То је разлог – подвлачи Поли – и што су Руси на територији Немачке увек деловали обазривије и професионалније од Американаца који и даље могу да рачунају на сваковрсну помоћ немачких тајних служби
Интервју DWN Поли је закључио речима: „Судећи по томе како на њеној територији делују специјалне службе савезника – Немачка је и даље окупирана земља. Немачка и немачки политичари и компаније и даље су приоритетни „објекти” америчких служби, а то није од јуче. Стога Американци захтев Меркелове да две земље закључе антишпијунски споразум никада нису схватали озбиљно. Уосталом, Немачка није технички у стању да своју владу, економију и становништво заштити од шпијунских напада”.
Поли зато прогнозира да влада Ангеле Меркел никада неће Бундестагу предати списак такозваних „селектора” –податке и критеријуме за електронску шпијунажу која је НСА испостављала BND.
„Ако изнесе „селекторе” пред своју јавност, Берлин ће – уверен је Поли – морати да преиспита своје трансатлантско партнерство са САД”.
Факти
http://t.co/oWcJOsXMKI