Наука и Технологија

Амерички шатл програм одбројава последње дане

-Амерички шатл програм завршава се ове седмице после 30 година рада, летом спејс шатла „Атлантис“ на Међународну свемирску станицу.

-Посада од три мушкарца и једне жене, кренуће у петак на 135. и последњи шатл лет америчке свемирске агенције НАСА.

Амерички шатл програм завршава се ове седмице после 30 година рада, летом спејс шатла “Атлантис“ на Међународну свемирску станицу.

 Амерички шатл програм почео је са два пилота који су шатлом отишли на дводневно путовање 1981. године, без тест лета. Њихова авантура отворила је свемир за жене, припаднике мањина, научнике, наставнике, политичаре и једног принца.

 У петак посада од три мушкарца и једне жене кренуће на 135. и последњи шатл лет америчке свемирске агенције НАСА. Како преноси агенција АП, проћи ће године пре него што САД поново пошаљу своју свемирску летелицу у космос.

 Командант Кристофер Фергусон и копилоти Даглас Харли, Рекс Валхајм и Сандра Мангус одушевљени су што ће ући у историју као посада којом се завршава шатл програм.

 “Веома смо почаствовали. Многи су желели да буду овде“, рекао је Фергусон, пензионисани морнарички капетан.

 Последња посада је живописна група 40-годишњака. Фергусон је бубњар рокенрол бенда састављеног од астронаута. Харли обожава ауто трке. Валхајм је некадашњи контролор шатл летова а његова супруга, графички дизајнер, сваки пут када он лети дизајнира беџеве члановима мисије.

 Мангус је позната по томе што је умесила божићне колаче и припремила салсу на свемирској станици крајем 2008. и почетком 2009. године користећи састојке које је имала при руци.

 Посада је првобитно прикупљена као спасилачки тим. Идеја је била да, у случају да се нешто догоди шатлу “Ендевор“, Фергусон и његов тим стигну до свемирске станице и превезу астронауте кући.

 Спасавање није било потребно, а НАСА је одлучила да “Атлантис“ пошаље на последњи лет са годишњим залихама за свемирску станицу.

 Одлука НАСЕ изазвала је додатни проблем – шта ако се “Атлантис“ поквари? Других шатлова за спашавање нема.

 Једино решење је руска летелица Сојуз. Како капсуле могу максимум да превезу три особе, а најмање једна мора да је Рус, посада “Атлантиса“скресана је на четири особе, уместо шест или седам и они ће бити прва четворочлана посада од 1983. године.

 Фергусон и његова посада су свесни да ће, уколико “Атлантис“ буде оштећен на путу ка станици, проћи готово годину дана пре него што буду враћени кући.

 Једногодишње свемирске мисије су веома ретке, само три руска космонаута су била на њима. Најдуже што је један Американац провео у свемиру је седам месеци.

 Све док приватне компаније не добију дозволу да превозе свемирске путнике – што се очекује за неких 10 година – НАСА ће морати да се ослони на скупе руске Сојуз капсуле како би превозила астронауте до и са свемирске станице.

 И поред две ужасне несреће у којима је погинуло 14 астронаута и уништене две летелице, амерички шатл програм пренео је у свемир више људи од било које друге свемирске флоте – 355 особа из 16 земаља, укључујући и принца из Саудијске Арабије који је “Дискаверијем“ летео 1985. године.

 “Не постоји Американац који са поносом не гледа на шатл који слеће“, сматра Фергусон, док Валхајм наводи да је спејс шатл “америчко возлило“.

 “Када покажете на њега људи знају да долази из САД. Мислим да овим (гашењем програма) губимо део нашег идентитета“, рекао је Валхајм.

 Због тога, Фергусон и његова посада желе да њихова мисија протекне у најбољем реду. Они ће пружити техничку подршку за два изласка у свемир астронаута са свемирске станице, али је њихов главни посао да превезу намирнице на станицу и стару опрему и ђубре допреме назад на Земљу.

 

Тањуг 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!