Ко су нове власти у Кијеву које су контролу над главним градом преузеле силом након непоштовања договора који је од стране ЕУ преговарача склопљен и потписан 21. фабруара? Њихова легитимност је, у најмању руку, упитна, већина становника на истоку земље их не признаје, а што мисле људи на западу такође не знамо јер оно што се десило протеклих 10-ак дана у Кијеву нема никакве везе са демократијом.
Проблем није толико у томе што се десио државни удар – свакако није ни први ни задњи у историји – проблематичан је пре свега састав нове самопроглашене Владе. Високе функције, кључне функције, преузели су радикални десничари који поприлично надилазе све оквире онога што често називамо „радикалном десницом“ када је ријеч о Западној Европи. Овде не говоримо о људима који имају мало „конзервативније ставове“, говоримо о групама које отворено величају немачки нацизам, позивају на „рат против Руса, жидова и комуниста“, поздрављају нацистичким поздравима и уопште не настоје сакрити своје право лице као што то вешто раде крипто-фашисти у Западној Еуропи.
Нацисти у новој Влади
Ултра-десничарска странка Свобода добила је шест министарских функција у кабинету нове Владе у Кијеву, упитног легитимитета, коју предводи привремени премијер Арсениј Јатсењук. Странка Свобода се истакнула по радикалним десничарксим ставовима, русофобији и анти-семитизму.
Највжанију функцију преузео је један од утемељитеља странке Свобода, Андреј Парубиј. Он је именован за тајника вијећа сигурности и националне обране, вијећа које надзире министарство обране и оружане снаге. Већ овај податак требао би бити довољан за међународну осуду. Наиме, Парубиј се такођер истакнуо као и један од кључних људи у координацији с Десним Сектором, отворено фашистичке организације која је судјеловала у насиљу у Кијеву. Већина снајпериста и оружаних припадника повезани су управо с овом скупином.
Преко Парубија Десни Сектор сада заправо има контролу над кључном функцијом у новој Влади, чиме су на корак до једног од својих циљева – легализације дискриминације против Руса у Украјини. Изгледа како им у томе добро иде – нови парламент је одобрио закон којиме становници с руског говорног подручја у Украјини више немају иста права као и они који говоре украјинским језиком.
За Парубијевог замјеник изабран је вођа Десног Сектора, Дмитро Јарош. Дакле, Десни Сектор данас заправо контролира кључне функције када је ријеч о снагама сигурности – имајући у виду како је Русија одобрила војну интервенцију у Украјини, ово је „рецепт“ за знатну ескалацију сукобу.
Ова двојица нису једини радикали који су добили високе позиције у новој Влади. Александар Сич, заступник странке Свобода из града Ивано-Франкивск, који је многима у Украјини познат по својем залагању за забрану свих абортуса, укључујући и у случајевима силовања, именован је за замјеника министра економије. Људи из Свободе су такођер добили министарство образовања, које је преузео Серхиј Квиз, као и министарство екологије и министарство пољоприовреде, гдје су министри постали њихови чланови, Анрдиј Махинк и Ихор Швајко.
Почетком овe недеље заступник Свободе, Олех Махнитски, именован је за државног одвјетника Украјине.
Позиције у кабинету добили су и радикални десничари из скупине УНА-УНСО (Украјинско Национално Вијеће – Украјинска Национална Самообрана). Татјана Черновол, која је на Западу приказано као новинарка која се бори за слободу информација, без да се уопће спомиње њено судјеловање у анти-семитској организацији УНА-УНСО , постала је предсједница владиног анти-корупцијског вијећа.
Дмитро Булатов, „активист“ којег је наводно отела и мучила полиција, но који је такођер повезан с организацијом УНА-УНСО, постао је министар спорта и младих.
Јатсењукова странка Домовина добила је 10 високих функција, укључујући замјеника министра ЕУ интеграција, министарство унутарњих послова, правосуђа, енергетике, инфраструктуре, обране, културе и социјалних питања. Јегор Соболев, лидер просвједне скупине на Маидану, постао је предсједник Вијећа за Лустрацију – које има за циљ провести чистку присташа свргнутог Јануковича из политичког и јавног живота.
Наравно, када је ријеч о Украјини, не може се заборавити ни на олигархе. Владимир Гројсман, градоначелник града Винице и блиски сурадник олигарха Петра Порошенкоа, изабран је за замјеника министра за регионална питања. Оно можда и најважније мјесто, министра финанција, отишло је Александру Шлапаку, предатавнику олигарха Игора Коломоскија, другог најбогатијег човјека у Украјини.
Друге функције отишле су технократима, укључујући једном лијечнику који је организирао медицинску помоћ просвједницима на Маидану, као и једном умировљеном шефу полиције.
Овај састав Владе у потпуности одговара оном ноторном телефонском разговору између Вицторије Нуланд и америчког амбасадора у Кијеву (види: Осврт на „Ј*беш ЕУ“ – Напад као најбоља обрана од велике срамоте: Нуланд се испричала због изјаве). „Ј*беш ЕУ“ агенда је проведена у потпуности – наиме, точно како је Нуланд и тражила, Виталиј Кличко и његова странка УДАР искључени су, вјеројатно зато јер је Кличко био блиско повезан с ЕУ интересима, точније с њемачким интересима и интересима њемачке канцеларке Ангеле Меркел. Изгледа како САД није спреман ништа дијелити с ЕУ, жели потпуно себи подобну власт у Кијеву. Планове им сада може помрсити само руска интервенција.
Адванце.хр