Економија

Америчко-словачка фирма руководи „Железаром Смедерево“

Смедерево – Међу најозбиљнијим кандидатима за руковођење „Железаром Смедерево” нашле су се четири фирме: „ХПК инжењеринг” из Холандије, немачки „Глобал стил консалтинг”, амерички „Есмарк” и конзорцијум фирми „Интеко технолоџис” из Аустрије и шведског „Емлога”, дознаје „Политика”. Међу понуђачима је и компанија „Монако ресурс груп” из Монака.

Словачка компанија „Пикаро”, која је важила за фаворита, доставила је комисији непотпуну понуду, али то не значи да је њен власник испао из игре. Напротив, словачки бизнисмен Петер Камараш и даље има велике, ако не и највеће шансе, да са својим тимом предводи професионални менаџмент српске челичане, тврди извор нашег листа.

Ево и како.

Камараш на јавном позиву Владе Србије предводи компанију „ХПК инжењеринг”, регистровану у Холандији. Његов главни партнер је Џон Гудиш, бивши извршни потпредседник и главни оперативни директор „Ју-Ес стил корпорације”, који је са те позиције пензионисан крајем 2010. године.

Како „Политика” сазнаје из извора блиских преговарачима и комисији за избор менаџмента, Гудиш ће, уколико ова компанија победи на јавном позиву, бити на челу Надзорног одбора „Железаре Смедерево”. Својим 40-годишњим искуством у свету челика и бројним пословним везама у тој индустрији, овај Американац биће главни за тржиште и пласман железариних готових производа. Камараш, који Гудиша добро познаје још из времена док је овај водио „Ју-Ес стил” у Кошицама, биће главни добављач сировина, које ће по повољнијим условима него до сада, допремати у Смедерево. Такође незванично сазнајемо да они преко „ХПК инжењеринга”, држави као власнику челичане траже пола милиона евра месечно као фиксни део надокнаде за тим од 18 менаџера, плус варијабилни део који би зависио од профита који остваре. Осим Гудиша и Камараша који би предводили Надзорни одбор, менаџерски тим би чинила два извршна директора, пет руководилаца производње, по три у набавци, продаји и инвестицијама, док би двоје људи водило финансије, открива наш извор.

Занимљиво је да се „Есмарк”, на позив за управљање железаром, пријавио са компанијом из Америке, за разлику од тендера на коме се такмичила холандска фирма. Они држави нуде тим од 20 менаџера за чији рад месечно траже 400.000 долара плус варијабилни део од профита. Предложили су комплетан бизнис план са свим параметрима и пројекцијама које је захтевала Влада Србије.

„Глобал стил консалтинг” нуди знатно мањи тим који би државу годишње коштао 3,5 милиона евра.

Већ од данас почињу презентације бизнис планова тих пет компанија чије понуде садрже потпуну документацију. Представљање неће бити у просторијама владе већ у фабрици у Смедереву. Тај посао трајаће три дана. Након тога комисија ће оценити понуде и предложити влади најбољег кандидата. Према најавама премијера то ће бити обелодањено у петак 13. марта.

Ко год да буде изабран да руководи железаром, пре маја неће почети са радом, каже извор „Политике”. Месец до два након избора менаџмента, држави и новом управљачком тиму биће потребно да се усагласе и обаве све формалности, укључујући и потписивање уговора.

—————————————————

Ко је Џон Гудиш

Џон Гудиш има 67 година. У „Ју-Ес стил” је дошао давне 1970. као приправник у рачуноводству. Након 17 година напредовања кроз позиције у области ревизије и финансија у Питсбургу и Индијани, одлази на позицију менаџера у железару „Gary Works in Gary” где остаје 23 године. Одатле 2000. прелази у Кошице на чело тамошње железаре коју је купио „Ју-Ес стил”. Три године касније изабран је за извршног потпредседника те америчке корпорације.

Изгледа да Џон Сурма, председник „Ју-Ес стила” није погрешио када је на Гудишевом испраћају у пензију изјавио: „Његов утицај на наше компаније, али и шире, видеће се и осећати дуго после пензионисања”. Нарочито је похвалио Гудишеве заслуге у области безбедности и развоја запослених.

—————————————————

„ХПК инжeњеринг” словачка фирма

„ХПК инжeњеринг” је компанија из Кошица која постоји дуги низ година, а интернет претрагом није могуће доћи до података о истоименој фирми са седиштем у Холандији, која се пријавила на јавни позив за управљање железаром. Претпоставља се да је у питању испостава словачке фирме која се успешно бави инжењерингом и дизајном у областима металургије, екологије, конструкције, гасне индустрије… Та компанија поред бројних референци истиче и сарадњу са „Ју-Ес стилом” Кошице.

Оливера Милошевић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. није шија него врат,питам се колика је сада субвенција по глави запосленог када је рекао сви остају на радним местима

  2. Koliko sam uspeo da razaberem. . .naša država ima nekih 56 univerziteta, koji svi imaju „Fakultete za menadžment “ , uključujući i one Univerzitete u Bajčetini, na Lozoviku i Gnjilanu . . .pa da sad azavapim kao rimski augur iz sveg glasa LJUDI, PA ZAR OD 234.567 MASTER MENADŽERA U ZEMLJI SRBIJI NEMA NIKOG AKO BI MOGAO DA VODI JEDNU MALO VEĆU FIRMU . . .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!