Пентагон планира да обнови амерички нуклеарни тактички потенцијал у Европи. Према мишљењу већине експерата, то може да поткопа континенталну безбедност, која и тако преживљава тешка времена.
Према подацима немачке штампе, реч је о новим нуклеарним бомбама којима ће бити опремљени ловци Торнадо немачког и италијанског ратног ваздухопловства, као и мултифункционални ловци Ф-16 других европских држава. Модернизација подразумева обнову програмске подршке авиона. Стизање у наоружање потпуно спремних за примену нуклеарних бомби планирано је за 2020. годину. Укупно на програм треба да буде потрошено око 10 милијарди долара, још 154 милиона ће бити упућено на осигурање нуклеарних база у Европи.
Може се говорити о неколико мотивација за америчка дејства, сматра шеф одељења за европску безбедност Европског института РАН Дмитриј Данилов:
– Прва мотивација је демонстрација озбиљности америчког војног присуства у Европи и америчких војих гаранција у условима растућих сложености између Русије и Запада у војно-политичкој области. Друга могућа мотивација је да се на неки начин подстакне Русија и европски партнери на активизацију преговорног процеса о контроли тактичног наоружања. И наравно, постоје војно-технички мотиви.
Друга је ствар колико су САД спремне да улажу постојеће ресурсе у обнову нуклеарног наоружања у Европи у условима све веће политичке нестабилности. Неће ли то увећавати нестабилност?
Модернизација америчких нуклеарних снага у Европи није нешто невероватно. Сва наоружања захтевају модернизацију и обнављање. Али сви схватају везу дешавања са кримском кризом. Политичка позадина је очигледна. Модернизација је усмерена против Русије, уверен је први потпредседник Академије геополитичких проблема Константин Сивков:
– Економски, како се испоставило, Русију не плаше. Зато што Европи ће од тога бити горе. Русија има прилично снажан нуклеарни потенцијал тактичког нивоа, снажан стратешки потенцијал. И како би се изједначили европски и руски потенцијали, они довозе бомбе у Европу.
Русија у тим условима треба ванредно да прекине смањење нуклераног наоружања. И да предузме мере обнове нуклеарног потенцијала РФ до нивоа који је претходио условима Споразума СТАРТ и да увећа тактички нуклеарних потенцијас са постојећих 3,5 хиљаде бојевих глава до 4-5. Европљани у датом случају иступају у улози територије за вођење рата. Они су под контролом САД. Самим европљанима то није потребно. А Американцима ескалација је неопходна. Вашингтон је натерао Европу да прими нуклеарно оружје. У принципу то сведочи о томе да се сАД спреманју за рат против Русије.
Могуће је претпоставити ког потенцијалног противника Американци имају у виду полазећи од оцене домета носача нових нуклеарних бомби. Практични домет Ф-16 је нешто више од 1300 километара. На тој дистанци од европских база ратног ваздухопловства налази се само једна држава, која није у НАТО блоку, истиче Дмитриј Данилов.
– Намеће се мисао да и даље постоји војно планирање у погледу Русије. Није тајна да војска увек мисли у категоријама најгорег могућег сценарија. Две постојеће у Европи војне машинерије – Русија и НАТО – неизбежно узимају у обзир једна другу. Земље НАТО-а као што су Пољска, балтичке земље, земље Северне Европе, говоре о очувању или чак повећању значаја концепције колективне одбране. После лисабонског самита НАТО-а постало је очигледно да је алијанса спремна да потврди ову функцију. Америчко нуклеарно присуство у Европи врло је важан део конкуренције.
Али постоје и друге државе НАТО-а које називају сличну политику застарелом и траже ревидирање америчког нуклеарног присуства у Европи. Еврољани немају доступ црвеном дугмету и не учествују у доношењу животно важних одлука. Избор између смрти и живота за њих праве Американци, који су превише далеко да на себи осете сву принципијалност датог питања.
Сергеј Дуз,
А Русија ће на Кубу, вероватно…
Ako pucaš na mene – pucam na tebe, opet će se voditi ratovi u evropi,a Amerika će huškati idiote iz NATO pakta protiv Rusa i kad ovi uzvrate….baj baj evropo..
свака батина има два краја
Европа да има мозга ово би забранила, нека мони “трпају” у оквиру своје земље и континента шта им је воља а нека се окану Европе
Da, da! Malo li je već bombi?