Брисел — Сједињене Државе прислушкивале су канцеларије ЕУ и приступале интерним компјутерским мрежама, тврди немачки „Шпигел“. ЕУ чека објашњење Вашингтона.
Реч је о последњем у серији открића о наводном америчком шпијунском програму, а на ове оптужбе хитно је – у суботу увече – реаговао председник Европског парламента Мартин Шулц, затраживши хитну истрагу.
„Шпигел“ цитира извештај Националне агенције за безбедност (НСА) из септембра 2010. године, под ознаком „строго поверљиво“, до којег је дошао Едвард Сноуден – а у који је немачки магазин имао увид.
У документу се описује како је америчка служба озвучила просторије ЕУ у Вашингтону, као и у Уједињеним нацијама – и не само да су слушали живе и телефонске разговоре, већ су имали приступ документима и електронској пошти. Такође, на листи прислушкиваних зграда је и седиште Европског савета у Бриселу, наводи немачки лист.
У документу се ЕУ означава експлицитно као „мета“.
Како наводи Ројтерс, портпарол Канцеларије директора НСА није имао коментар на причу објављену у немачком магазину.
Председник Европског парламента Мартин Шулц оштро је и хитно реаговао на ову причу, наводећи у саопштењу да је „шокиран“ и „озбиљно забринут“ због извештаја да су америчке власти шпијунирале канцеларије ЕУ.
„Ако су ови наводи тачни, то је изузетно озбиљно питање, које ће имати веома озбиљне последице на односе између САД и ЕУ“, навео је Шулц у саопштењу.
„У име Европског парламента, захтевам потпуно разјашњење и истрагу нових информација, које би САД требало да доставе по овом питању“, закључио је Шулц.
Шеф дипломатије Луксембурга Жан Аселборн рекао је за „Шпигел“: „Ако су ови извештаји тачни, то је одвратно! Сједињеним Државама било би боље да прате своје тајне службе него своје савезнике. Морамо одмах да добијемо гаранције са највишег нивоа да ће ово моментално престати.“
Сноуден, бивши сарадник америчке службе, уздрмао је свет објавивши више докумената који сведоче о шпијунским програмима САД. Амерички држављани Сноуден (30) напустио је САД у мају, неколико седмица пре него што су „Гардијан“ и „Вашингтон пост“ објавили детаље о тајном програму америчке владе за праћење интернета и телефона.
Сноуден се од прошлог викенда налази на московском аеродрому Шереметјево, у транзитној зони, где чека одлуку еквадорских власти о његовом захтеву за азил у тој земљи.
Европска унија саопштила је да чека одговор Вашингтона о медијским наводима да је шпијунирао њене канцеларије, а Немачка је посебно од САД затражила хитно објашњење, истичући да таква пракса подсећа на хладни рат.
„Одмах смо ступили у контакт са америчким властима у Вашингтону и Бриселу и суочили их са медијским извештајима“, наводи се у саопштењу.
„Рекли су нам да проверавају тачност јуче објављених информација и да ће нам се јавити“, наводи се у саопштењу поводом извештаја које је објавио немачки недељник „Шпигл“ о томе да америчке власти спроводе програм шпијунирања европских канцеларија.
Поред тога, немачка министарка правде Сабина Лојтхојсер-Шнаренбергер изјавила је да америчка страна мора „хитно и детаљно“ да објасни да ли су ти медијски извештаји тачни.
„Не можемо ни да замислимо да наши пријатељи у САД сматрају Европљане непријатељима. Ако су медијски извештаји тачни, онда то подсећа на поступке медју непријатељима током хладног рата“, казала је Лојтхојсер-Шнаренбергер, јавила је агенција Франс прес.
Она је истакла и да ће тврдње, ако се испостави да су тачне, тешко моћи да се објасне аргументом да је у питању борба против тероризма.
Танјуг
Pa to je toliko normalno…Svaka ozbilnija drzava i finansijski mocnija to radi. Sad koliko je lepo – naravno da nije , ali je korisno zar ne !