Свет

Американци у страху да Кина постаје прва светска сила

Вашингтон – Људи широм света уверени су да ће Кина у догледно време неизбежно заменити САД у улози водеће светске силе, али истовремено то није промена која им се свиђа.

Ово је налаз најновијег истраживања глобалних ставова које је реномирани институт Пју из Вашингтона спровео у 39 земаља (Србија није била на том списку), на узорку од 38.000 испитаника.

Ако ово није изненађење, с обзиром на то да је Кина већ три деценије у сталном успону и учестале прогнозе да ће сигурно претећи Америку, налаз да је планетарни имиџ Америке бољи од оног који ужива једна од најстаријих нација света, донекле јесте.

Бројеви су следећи: 63 анкетираних има позитивно мишљење о САД, а 50 одсто о Кини. Последица тога је да глобално више људи жели да главни партнер њихове земље буде Америка пре него Кина. Истовремено, број оних који у једној или другој нацији виде непријатеља, релативно је мали.

На обе силе се такође гледа као на „унилатералне” у светским пословима, што ће рећи да у први план стављају само своје интересе. Такође, њихова војна моћ је разлог за бригу многих: од растуће снаге Кине страхују пре свега њени непосредни и регионални суседи: Јапан, Јужна Кореја, Филипини и Аустралија.

На САД се повољно гледа пре свега због респекта према личним слободама уграђеним у њен систем (истраживање је спроведено пре најновијих афера о великом прислушкивању Американаца и целог света). Позитивну перцепцију има 70 одсто испитаника, док само 36 одсто има добро мишљење о нивоу грађанских слобода у Кини.

Наведени проценти су само просеци, па је због тога занимљив увид у ставове према две највеће силе у појединачним земљама. Док је имиџ Америке у Европи у целини позитиван (6 од 10 људи), међу девет европских нација у којима је обављено ово истраживање (Италија, Немачка, Пољска, Чешка, Француска, Шпанија, Британија, Грчка и Русија) – једино је у Грчкој већина имала позитивније мишљење о Кини.

У остатку света, најлошији рејтинг Америке евидентиран је у Пакистану, где о њој добро мисли само 11 одсто становника, затим у Јордану (14), Палестини и Египту (16)… О САД не мисле баш најбоље ни Турци (21), мада се њихово расположење у том погледу нешто поправило; добро мишљење о савезнику у НАТО прошле године тамо је било на нивоу од само 15 одсто.

Исламски свет није међутим јединствен у овом погледу: слика Америке је сасвим солидна, то јест већински позитивна у исламским земљама западне Африке, као и у југоисточној Азији.

Што се тиче Кине, она најгори рејтинг има у Јапану, што није изненађење с обзиром на историју међусобног ратовања (у улози агресора је био Јапан) и територијалне спорове. Позитивно мишљење о суседу има само пет одсто Јапанаца.

Кина је међутим релативно популарна у Африци и Јужној Америци, што се објашњава и великим кинеским инвестицијама у овом деловима света, мада је амерички рејтинг тамо ипак нешто већи.

Најуверенији да ће Кина бити водећа светска сила, или да то већ јесте, у Европи су Шпанци (71 одсто), Французи (70), а потом Британци и Немци (66). На Блиском истоку у то су најсигурнији Палестинци (56), док у азијско-пацифичком региону на то највише рачуна Аустралија (67), а у Јужној Америци (мада се тако не понаша), Венецуела (52).

Занимљиво је да опада и број Американаца који верују да ће њихова земља остати број један: данас их је 47 одсто, према 54 одсто колико је показало ово истраживање из 2008.

Потврђени су и ранији налази да је председник Барак Обама популарнији у свету него код куће. Док мишљење да у светским пословима чини праве ствари има само 57 одсто Американаца, добре државничке оцене даје му 81 одсто Канађана, 88 одсто Немаца, 83 одсто Француза и 61 одсто Израелаца, а најнижи рејтинг има код Палестинаца (15 одсто) и у Русији (29).

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!