Вашингтон – Људи широм света уверени су да ће Кина у догледно време неизбежно заменити САД у улози водеће светске силе, али истовремено то није промена која им се свиђа.
Ово је налаз најновијег истраживања глобалних ставова које је реномирани институт Пју из Вашингтона спровео у 39 земаља (Србија није била на том списку), на узорку од 38.000 испитаника.
Ако ово није изненађење, с обзиром на то да је Кина већ три деценије у сталном успону и учестале прогнозе да ће сигурно претећи Америку, налаз да је планетарни имиџ Америке бољи од оног који ужива једна од најстаријих нација света, донекле јесте.
Бројеви су следећи: 63 анкетираних има позитивно мишљење о САД, а 50 одсто о Кини. Последица тога је да глобално више људи жели да главни партнер њихове земље буде Америка пре него Кина. Истовремено, број оних који у једној или другој нацији виде непријатеља, релативно је мали.
На обе силе се такође гледа као на „унилатералне” у светским пословима, што ће рећи да у први план стављају само своје интересе. Такође, њихова војна моћ је разлог за бригу многих: од растуће снаге Кине страхују пре свега њени непосредни и регионални суседи: Јапан, Јужна Кореја, Филипини и Аустралија.
На САД се повољно гледа пре свега због респекта према личним слободама уграђеним у њен систем (истраживање је спроведено пре најновијих афера о великом прислушкивању Американаца и целог света). Позитивну перцепцију има 70 одсто испитаника, док само 36 одсто има добро мишљење о нивоу грађанских слобода у Кини.
Наведени проценти су само просеци, па је због тога занимљив увид у ставове према две највеће силе у појединачним земљама. Док је имиџ Америке у Европи у целини позитиван (6 од 10 људи), међу девет европских нација у којима је обављено ово истраживање (Италија, Немачка, Пољска, Чешка, Француска, Шпанија, Британија, Грчка и Русија) – једино је у Грчкој већина имала позитивније мишљење о Кини.
У остатку света, најлошији рејтинг Америке евидентиран је у Пакистану, где о њој добро мисли само 11 одсто становника, затим у Јордану (14), Палестини и Египту (16)… О САД не мисле баш најбоље ни Турци (21), мада се њихово расположење у том погледу нешто поправило; добро мишљење о савезнику у НАТО прошле године тамо је било на нивоу од само 15 одсто.
Исламски свет није међутим јединствен у овом погледу: слика Америке је сасвим солидна, то јест већински позитивна у исламским земљама западне Африке, као и у југоисточној Азији.
Што се тиче Кине, она најгори рејтинг има у Јапану, што није изненађење с обзиром на историју међусобног ратовања (у улози агресора је био Јапан) и територијалне спорове. Позитивно мишљење о суседу има само пет одсто Јапанаца.
Кина је међутим релативно популарна у Африци и Јужној Америци, што се објашњава и великим кинеским инвестицијама у овом деловима света, мада је амерички рејтинг тамо ипак нешто већи.
Најуверенији да ће Кина бити водећа светска сила, или да то већ јесте, у Европи су Шпанци (71 одсто), Французи (70), а потом Британци и Немци (66). На Блиском истоку у то су најсигурнији Палестинци (56), док у азијско-пацифичком региону на то највише рачуна Аустралија (67), а у Јужној Америци (мада се тако не понаша), Венецуела (52).
Занимљиво је да опада и број Американаца који верују да ће њихова земља остати број један: данас их је 47 одсто, према 54 одсто колико је показало ово истраживање из 2008.
Потврђени су и ранији налази да је председник Барак Обама популарнији у свету него код куће. Док мишљење да у светским пословима чини праве ствари има само 57 одсто Американаца, добре државничке оцене даје му 81 одсто Канађана, 88 одсто Немаца, 83 одсто Француза и 61 одсто Израелаца, а најнижи рејтинг има код Палестинаца (15 одсто) и у Русији (29).
Политика
То је не избежно! Американци: моје саучешће!
A to znaci da ce pojacati "rovarenje "protiv drzavnog uredjenja Kine!!
patka…cijih je 75% kapitala u kineskim mega fabrikama?
Znaju to Amerikanci, ali oni ne vole da vracaju dugove…