Надамо се да ће Србија и Косово закључити споразум који ће им омогућити да нормализују своје односе и наставе путем ка европској интеграцији. Верујемо да је такав споразум могуће постићи јер су обе стране конструктивно радиле заједно“, изјавио је у разговору за београдски лист Данас Филип Рикер, заменик помоћника државног секретара Сједињених Америчких Држава, коментаришући очекивања Вашингтона од предстојеће рунде преговора премијера Србије и Косова Ивице Дачића и Хашима Тачија.
Високи функционер Стејт дипартмента је указао да „закључци Европског савета дају јасну смерницу о томе шта треба остварити“ и оценио „да су ЕУ и висока представница Ештон уложили огромне напоре да олакшају овај процес“.
Шта би се могло догодити уколико не буде постигнут споразум?
„Ако не буде споразума, на ЕУ ће бити да утврди како Србија и Косово могу да наставе да остварују своје циљеве о европској интеграцији. Била би пропуштена прилика да се побољшају животи свих људи на Косову, нарочито на северу, а однос Србије с Косовом наставио би да одвраћа ресурсе и време од фокусирања на економски развој и регионалну стабилност“.
Српски медији известили су да сте охрабрили премијере Србије и Косова да „нормализују односе“. Да ли сте стекли утисак да постоји воља на обема странама да то буде учињено?
„Као што је то потпредседник Бајден учинио с председником Николићем у Риму, настављамо да изражавамо пуну подршку САД обојици премијера у дијалогу који се води под покровитељством ЕУ и то ћемо и даље чинити. Државни секретар Кери замолио ме је да посетим Брисел неколико пута како бих премијерима Дачићу и Тачију лично пренео подршку САД за њихове напоре и циљеве, као и за ЕУ процес. Бивша државна секретарка Клинтон је то подвукла прошле јесени, када је путовала и у Београд и у Приштину с високом представницом Кетрин Ештон. А ми смо о томе разговарали када је први потпредседник Владе Србије Вучић посетио Белу кућу и Стејт дипартмент у децембру“.
„Сврха дијалога је да се олакша нормализација односа између Србије и Косова и омогући свима кретање према стабилнијој и просперитетнијој будућности. На обе стране постоји политичка воља да се настави конструктивни заједнички рад и сарадња с високом представницом Ештон како би се дошло до споразума. Јасно је да ниједан споразум неће бити идеалан за било коју од страна. Ипак, обе стране схватају шта ће добити и обе стране су вољне да заузврат пронађу решења. Ми то поздрављамо“.
Шта су највеће препреке за постизање споразума између Београда и Приштине?
„Ниједна страна не може да приушти себи да се држи начина размишљања који је регион заточио у конфликт и стагнацију. Време је за раскид с прошлошћу, за раскид са страхом и за размишљање о будућности. Мислим да лидери и у Београду и у Приштини желе да то учине. Знам да су одлуке тешке, али Влада Србије је показала да је дорасла изазову размишљања о најбољој будућности за све грађане“.
Како оцењујете кораке које су до сада преузеле српске власти на плану решавања кључних проблема?
„Обе стране су предузеле значајне кораке у овом процесу. Вођство премијера Дачића, укључујући његову способност да успостави радне односе с премијером Тачијем, било је вредно дивљења. Текућа примена постојећих споразума, нарочито о интегрисаном управљању прелазима, била је важна. Обрадовало нас је што смо видели да се председник Николић састао с председницом Јахјагом у јануару. Ипак, као што је појашњено Закључцима Европског савета, Србија мора да реши кључно питање у дијалогу: проналажење решења за север и паралелне структуре које се тамо налазе“.
Сматрате ли да ће Србија добити датум за почетак преговора о придруживању ЕУ у јуну?
„То је одлука коју само ЕУ може да донесе. Ми се, свакако, надамо да ће исход бити такав“.
Данас