Премијерка Србије Ана Брнабић не жели да открије ко плаћа Институт Тонија Блера да саветује Владу Србије, упркос њеном недавном обећању на конференцији за новинаре да ће Инсајдеру доставити ту информацију. Међутим, уместо траженог одговора, пет дана касније нам је из кабинета премијерке поручено да информације о финансирању потражимо у Блеровом институту.
Ни после недељу дана од открића да Институт за глобалне промене Тонија Блера, некадашњег британског премијера, тражи два виша саветника у Влади Србије који ће бити задужени за „високо приоритетне пројекте Владе“ и „подршку државним званичницима у односима са јавношћу“, није познато на који начин је ангажован Блеров институт, као ни ко га плаћа нити ко би требало да плаћа саветнике за које су расписали конкурс.
На питање Инсајдера да ли постоји уговор између Владе Србије и Института и колико је вредан, премијерка Ана Брнабић је пре шест дана на конференцији за новинаре одговорила да се за то не издваја ни динар из државног буџета. Она тада није хтела да открије ко плаћа Блеров институт да саветује Владу, уз напомену да ће њен кабинет проследити одговоре Инсајдеру у разумном року.
Међутим, у одговорима, који су нам достављени у недељу, нема ниједног новог детаља о сарадњи Владе и Блеровог института.
„Институт Тони Блер има континуиран пројекат у Србији који помаже у пружању јавних услуга. Пројекат је део ширег непрофитног рада Института који подржава владе широм света. Пројекат се не финансира из буџета Републике Србије“, пише у одговору који је Инсајдер добио из кабинета премијерке.
У њему се још наводи да се за „информације о финансирању пројекта обратимо Блеровом институту“, мада је управо Влада Србије дужна да достави те податке, док Институт нема никакву законску обавезу.
Новинари Инсајдера су и од Блерове организације, која је конкурс за саветнике објавила на свом званичном сајту, тражили одговоре на иста питања, али нам је речено да се они више неће оглашавати на ту тему.
Од кабинета председнице Владе Инсајдер је тражио и уговор који је склопљен са Институтом, али нам никакав документ из њеног кабинета није достављен.
Минић: Нема бесплатног ручка, не постоје ни бесплатни саветници
Златко Минић, сарадник Транспарентности Србије и бивши члан Одбора Агенције за борбу против корупције, каже да је евидентно да постоји континуирана и дугогодишња воља да се сакрију подаци ко су све саветници у Влади, а посебно уговори о њиховом ангажовању.
„Није само питање да ли се они плаћају из буџета, него ко их плаћа, ако их не плаћамо ми. То је врло важно питање да видимо какви су то филантропи који плаћају, односно поклањају нешто Влади Србије, да видимо да ли случајно имају неке друге послове. То је изузетно важно питање. Нема бесплатног ручка, не постоје ни бесплатни саветници“, каже Минић и додаје да Транспарентност Србије већ четири године чека на податке о саветницима председника Владе, првог потпредседника и министара.
Он додаје да је све то у супротности с оним што председница Владе прокламује.
„Она често воли да употребљава реч ’транспарентност’ и ’отвореност’. Чак је једном у одговору, када јој је указивано на неке проблеме у медијима, навела како Влада испуњава све своје обавезе“, истиче Минић.
Брнабић: Само сам наставила праксу коју је започео Вучић
Говорећи о конкурсу Блеровог института за два више саветника у Београду, премијерка Ана Брнабић је раније рекла да је Институт ангажован у форми „деливири јунита“ још у време Александра Вучића, а да је она само наставила његову праксу.
„Деливири јунит ради на најбољи могући начин. Помаже Влади и свим ресорним министарствима да би неке од најбољих пројеката испоручили“, навела је премијерка.
„Деливири јунит“ уведен је уведен је у Владу 2015. године, као посебан начин рада који је требало да унапреди ефикасност рада свих министарстава. Тада је у медијима навођено да је садашња премијерка Ана Брнабић постављена на чело Деливери јунита. Kако су медији писали, иза тог пројекта стајала је организација „Тони Блер асошијетс“. До данас, међутим, нису откривени детаљи како је Блерова организација договорила сарадњу с Владом Србије, на који начин је регулисана, као ни ко је конкретно плаћа. Нису познати ни резултати те сарадње.
Прича о ангажовању Блера, након вишегодишњег затишја, актуелизована је пре два месеца, када је лондонски Тајм објавио да некадашњи британски премијер лобира у име Србије. У тексту под називом „Етничка подела која би могла да врати рат на Балкан“, тај британски лист је објавио да је Блер разговарао с немачком канцеларком Ангелом Меркел и позвао је да преиспита противљење подели Kосова.
Те наводе су негирали и председник Србије Александар Вучић и Блеров институт.
Блер се састао са Тачијем
Тони Блер се пре два дана у Лондону састао са председником Kосова Хашимом Тачијем. Kако је на свом Твитер профилу објавио Тачи, он је добио подршку од Блера за постизање коначног споразума са Београдом.
„Имао сам одличан састанак у Лондону са мојим пријатељом Тонијем Блером. Његов допринос нашој слободи и независности је несвакидашњи. Он у потпуности подржава процес дијалога и постизање свеобухватног договора између Kосова и Србије који води међусобном признању и чланству у НАТО, ЕУ и УН за Kосово“, написао је Тачи на Твитеру.
Инсајдер.нет
Ama, sta vise ocekujete od ovog gabora, ove izvitoperene nakaze, ovog mutavog mutanta, ove karikature koja ne zna ni sta je, kakva crna premijerka, kakvi bakraci!
Ovo je obicno djubre koje ne zna nista!
Bora corba je napisao pesmu: “Srbin je lud, Srbin je proklet, jednom ga ubijes on hoce opet” Ratni zlocinac Bler treba da nam kroji granice. Dali smo mi kao narod totalno prolupali?
Bahati fikus…….
Није ми јасно зашто новинари питају хронопремијер(ку) ко плаћа савете злочинца Тонија Блера. Нити плаћа он(а), нити ΛV. Најпре је причано да Емирати плаћају услуге Блера, једно је најсигурније, савете злочинца према Србији, плаћају или ће платити вешеструко порески обвезници, они који плаћају и председника и премијер(ку). А што нам разрушио земљу и побио невине, можда су криви према Блеру, грађани који га сада плаћају. Добро је што тај злочинац Блер је велики пријатељ ΛV, Едију Рами и сада Хашиму Тачију. Сви су они рли впријатељи, а када затреба и врли непријатељи.