Београд – Премијерка Ана Брнабић најавила је данас да ће вакцинисани грађани Србије од суботе, 1. маја, добијати дигиталне ковид сертификате.
Брнабић је, у парламенту одговарајући на питање посланице Јасмине Каранац (СДПС), како мотивисати грађане да се вакцинишу, указала да је Србија успосатвила од почетка процеса одличан ИТ систем, који омогућава издавање електронских сертификата.
Ти сертификати треба да омогуће путовање вакцинисаних грађана.
Брнабић је пренела да се до 15 часова у Србији укупно, макар једном дозом, вакцинисало 2.150.280 грађана, што је изнад 30 одсто укупног пунолетног становништва.
Другу дозу вакцине, како је додала, примило је 1.462.125 грађана, што је 25,6 одсто пунолетне популације.
Када је реч о имунизаванима, а то су грађани којима је од друге дозе вакцине прошло две недеље или пет у случају АстраЗенека вакцине, до сада их је 1.265.974, односно 20,2 одсто пунолетне популације.
Рекла је да ће Србија имати ускоро око 40 одсто укупне популације која би била вакцинисана, што је добро, али истовремено је указала да постоје велике разлике између градова и оспстина.
Најуспешнији је у вакцинацији Београд, посебно централне градске општине.
Навела је да је у Старом Граду више од 62 одсто укупно пунолетног становништва вакцинисано, на Савском Венцу 61 одсто, на Врачару око 60 одсто.
Најслабија је вакцинација у општини Тутин са само осам одсто пунолетне популације, а потом следе Нови Пазар, Лајковац, Љиг, Жагубица, Мерошина.
Такође је казала да највећи степен вакцинације постоји у популацији старости између 65 и 74 године, са више од 60 одсто, што је, оценила је, одлично, јер се ради о угроженој категорији.
Код особа старијих од 75 година вакцинисано је 52 одсто, али код оних до 35 година још се мора много тога урадити, консаттовала је Брнабић.
Подсетила је да држава заједно са Београдом, Новим Садом и другим градовима, као и фестивалима, од 15.маја покреће кампању за мотивисање младих да се вакцинишу.
Такође је пренела да је на јучерашњој седници Кризног штаба одлучено да се отворе пунктови за вакцинацију у тржним центрима, те да ће први бити отворен у Ушћу, затим Делти, а потом вероватно у Крагујевцу и Нишу.
„Масовно отварамо и локалне домове здравља за вакцинацију. Похвалила бих општину Босилеград, где иду од куће и вакцинишу грађане. Мораћемо тако у неким разуђенијим општинама даље од градског језгра“, објаснила је она.
Рекла је да је у Србији све боља и стабилнија епидемиолошка ситуација.
„Бројеви падају, а највећи део тога је захваљујући вакцинацији, што се најбоље види у Београду, где драматично пада број оболелих. Вакцинација ради“, истакла је премијерка апелујући на грађане да се вакцинишу.
Она је подсетила да 98 одсто, актуелно нешто мање од 5.000 хоспитализованих ковид пацијенета, није вакцинисано.
Нагласила је да Србија има вакцине тренутно за сигурно још 350.000 грађана, а од 5. маја добија нову испоруку 104.000 вакцина компаније Фајзер, те стижу додатне количине вакцина и из Ковакс програма.
„Немамо проблем са вакцинама, ајде да будемо одговорни и вратимо се нормалном животу“, закључила је Брнабић.
Брнабићева одговара на питања посланика о родној равноправности
Измене закона о забрани дискриминације и Предлог закона о родној равноправности у складу су са Уставом и отвореношћу нашег друштва, изјавила је у парламенту премијерка Ана Брнабић. Премијерка је, одговарајући на питања поланика, рекла и да институције треба да разреше тврдње Маринике Тепић која је изнела на рачун Драгана Марковића Палме, али и службену белешку из 2014. године у којој се наводи да је Драган Ђилас физички напао бившу супругу и њене родитеље.
Посланик Владан Глишић рекао је да су Измене закона о забрани дискриминације и Предлог закона о родној равноправности у сукобу са Уставом и упитао да ли се кроз сет тих закона враћамо вербалном деликту и уводимо трансродну идеологију.
„Не, не знам одакле вам ти закључци из та два закона. Ја ништа од тога нисам прочитала. Закони су у потпуности у складу са Уставом и нашим друштвом, нашом отвореношћу. Чини ми се да не постоји ниједан разлог да мислите тако о тим актима“, одговорила му је премијерка Брнабић.
Навела је да ће се ти закони тек наћи на дневном реду парламента и да се не би сада мешала у ту дебату, јер ће посланици имати прилику да разговарају детаљно о оба предлога.
„Али, мислим да су они у складу са Уставом, јер су прошли и све инстанце у оквиру Владе Србије које проверавају да су сви закони које влада предлаже у складу са Уставом“, рекла је Брнабићева.
Додала је да дубоко верује да су ти акти у духу традиције нашег народа који је, каже, увек био отворен и толерантан.
Брнабићева је рекла да је питање родне равноправности важно за друштво, те да смо ми већ имали такав закон, па је ово само додатно унапређење те области.
О случају „Палма“ и Драгану Ђиласу
Премијерка Ана Брнабић изјавила је да институције треба да разреше тврдње Маринике Тепић која је изнела на рачун Драгана Марковића Палме, али и службену белешку у којој се наводи да је Драган Ђилас физички напао бившу супругу и њене родитеље.
„Kако год погледате ово је једна тужна епизода и једино што може да нас спаси јесу институције у које верујем“, рекла је Брнабићева у Скупштини Србије одговарајући на питање посланика ЈС Животе Старчевића који је питао о службеној белешки против Ђиласа, али и оценио да је Ђилас нападима на Марковића почео кампању за изборе.
Посланик ЈС је питао зашто надлежни органи нису реаговали на службену белешку од 7. децембра 2014.године када је, како тврди Старчевић, Ива Ђилас, бивша супруга Драгана Ђиласа, изнела тврдње о насилничком понашању према њој и члановима њене породице.
Додао је да Ђилас „истура“ Маринику Тепић која чак није поднела ни кривичну пријаву, јер би, како каже, неко могао да је оптужи за лажно пријављивање.
Брнабић је рекла поводом Ђиласовог случаја да је била шокирана када је видела исказ Иве Ђилас, али и због тога што нису реаговали надлежни органи, односно свакако не на прави начин, поручујући да то треба истражити.
„Ово није само насиље према женама, ово је насиље у породици. Овде су нападнуте и старије особе. Малтретирао је жену док је била трудна. И све укупно је страшно. Зашто се о овоме није раније причало не знам и жао ми је што није, али Ђилас дугује нека објашњења“, рекла је Брнабићева.
Она је поручила да то мора да осуди цело друштво, као и да треба да се испита зашто је службена белешка стајала у фиоци на Врачару.
Министарка правде Маја Поповић је прокоментарисала да је шокирана поводом белешка у којој, како каже, има обележја више кривичних дела, те да јој није јасно зашто није дошло до епилога у том случају.
„Испитаћемо све околности у овом случају и обавестити вас“, рекла је Поповићева.
Танјуг
Дакле од првог маја дигиталне ковид сертификате а од првог јануара жуту шестокраку звезду на одећи. Фашизам улази на мала врата!
To im je certifikat za putovanje na nebo.
Po kom osnovu nije mi jasno.. zakon o tajnosti coveka, prava pacijenta.. kako mogu da zadiru u OSNOVNA ljudska prava, ona su neprikosnovens, ne mogu se menjati, pravo na hranu, vodu, lecenje je cinjenica pravo da covek prihvati i odbije.. U Ustavu, deklaracijama, poveljama, sporazumima ubaceno je kao podsetnik i ta prava nikako ne mogu biti predmet promene, rasprave..u sta smo se kao narod, nacija, covecanstvo pretvorili.. od carevine, kraljevine, marksizma, fasizma, industijalizma dodjosmo do satanizma.. Hoce li biti ljudske vrste na zemlji.. Sa prihvatanjem zigosanja gubimo sve, telo, dusu, osecanja, sve… sve se radilo planski i detaljno ali im to zigosanje slabo ide.. 5 posto u svetu je zigosano. Zato su i dovodili sve necasne ljude na polozajima.. Kazu teoreticari zavere, veruju u ravnu zemlju, cipovanje, da verujte nauci, drugim recima ne verujte u Boga vec nauku. Svet tone, a za kapetane postavili vec ljige, licemere.