Београд – Његова светост патријарх српски Иринеј вечерас је у београдском насељу Бусије током централне манифестације поводом Дана сјећања на страдање и прогон Срба прије 21 годину у хрватској акцији „Олуја“ поручио да је неопходно злочин опростити, али не и заборавити да се зло не би поновило.
Патријарх Иринеј позвао је на мир са сусједима јер зло никад ником није ништа добро донијело, али и иситакао да се не смије заборавити оно што се Србима десило у прошлости и што их је, уз Јермене и Јевреје, учинило највећим страдалницима у свјетској историји.
„Циљ `Олује` био је протерати Србе са простора Северне Далмације, Лике, Кордуна, Баније, уопште из Српске Крајине и довршити оно што је започето у усташкој држави за време Другог светског рата – очистити Хрватску од православних“, навео је патријарх Иринеј након што је вечерас испред Цркве Светог Кирила и Метеодија служио парастос за Србе убијене током „Олује“.
Српски патријарх навео је да је једино у усташкој Независној Држави Хрватској био формиран концентрациони логор за дјецу у којем је, уз прећуткивање и неријетко активно учешће католичког свештенства, убијено 21.000 српских малишана.
Све то, како је рекао патријарх Иринеј, настављено је 1995. године, када су са тих простора масовно протјерани и убијани Срби.
Патријарах Иринеј нагласио је да величање „Олује“ и усташких злочина у савременој Хрватској уноси страх код преосталих Срба у Хрватској, а ћутање ЕУ на то пред Србе поставља оправдано питање – да ли треба да теже таквој ЕУ.
„Мене озбиљно забрињава мук Римокатоличке цркве на ово што се дешава данас и сва ранија трагична збивања. Њихов глас се не чује и није се чуо ни 1941. године када су Срби умјесто заштите у Загребу чули звукове ханџара“, рекао је патријарх Иринеј.
Према његовим ријечима, за идеју Хрватске без Срба жртвовано је око милион Срба по стратиштима Јасеновца, Јадовна, Пребиловаца, десетине јама и провалија, али је та истина у вријеме комунизма била забетонирана и о томе се ћутало.
Српски патријарх поручио је да је добро памтити, али је још боље опростити, као и да је људски гријешити, а божански праштати.
„Томе нас учи сам Христос и вера наша. Он је са крста молио за опроштај за грешнике речима – `Господе, опрости им не знају шта раде`“, рекао је патријарх Иринеј.
Српски патријарх напоменуо је да је важно у времену које је пред нама градити мир и толеранцију јер су „злочин и мржња тама која убија“.
„Хтели или не хтели ми смо најближи једни другима. Зато смо сви позвани да градимо будућност. Да уместо мржње и непријатељства негујемо толеранцију. То је вредност која се не губи. Чему мржња, зло и злочин? Мржња је тама која убија“, поручио је патријарх Иринеј.
Патријарх је нагласио да заједнички Господ позива на љубав према непријатељима, баш као према ближњем.
„Зло никоме није донело ништа добро. Нека то буде звезда водиља свима који се крстом крсте, Христа воле, оним који цркве воде“, поручио је патријарх Иринеј.
Након патријарховог обраћања интониране су химне Србије и Републике Српске, а потом је минутом ћутања одата пошта за жртве „Олује“.
На централној манифестацији присутнима се обратила Јелена Шарић, дјевојка која је била у колони Срба протјераних из бивше Републике Српске Крајине, а која данас живи у Србији.
„На данашњи дан прије 21 годину добили смо, нажалост, ново име – избјеглице. Рат нам је однио све. Не бих вољела да се ово деси било којем народу. Желим да живимо у миру и слози, али да заборавимо никада не можемо“, рекла је Шарићева.
Централној државној манифестацији присуствују премијер Србије Александар Вучић, предсједник Републике Српске Милорад Додик, чланови влада и парламената Српске и Србије, представници Војске Србије, Српске православне цркве, дипломатског кора, као и неколико хиљада грађана.
„Олуја“ је до данас остала злочин без казне у којем су жртве биле цивили, стари и немоћни, дјеца.
У хрватској акцији „Олуја“, која је изведена уз помоћ и подршку НАТО-а и једница Хрватског вијећа одбране и такозване Армије БиХ, са подручја сјеверне Далмације, Лике, Кордуна и Баније, протјерано је више од 220.000 Срба.
На евиденцији „Веритаса“ налази се 1.856 погинулих и несталих Срба током и након „Олује“, од којих су 1.206 цивили, а међу њима три четвртине старији од 60 година. Међу жртвама је и 546 жена.
Од укупног броја жртава, до сада је расвијетљена судбина 1.019 лица.
Срна
Анаксиос !